Sağlık

Psikiyatride yeni bir tedavi yöntemi

Psikiyatride yeni bir tedavi yöntemi

Son 15 yılda kaydedilen teknolojik ilerlemeler beyinde hücresel elektrik akımını ölçmek ve değiştirmek konusunda bazı cihazların geliştirilmesini sağladı. Bu cihazlardan biri de, Transkranial Manyetik Uyarım Sistemi(TMU)...

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu yeni tedavi yöntemini tüm detaylarıyla anlatıyor:

TMU nedir?

TMU'da saçlı kafa derisinin üzerine elektro manyetik bir bobin (coil) yerleştirilir. Kapasitörler de tutulan enerji ile manyetik alan oluşturulur. Bu manyetik alan 100-200 mikrosaniyede artıp azalma özelliğindedir. Bölgesel uygulanır. Dünyayı saran manyetik alanın 40,000 katı yüksekliğindedir. MR görüntülemede uygulanan manyetik alanla aynı şiddettedir. MR'daki manyetik alan statiktir. TMU'da değişkendir.

Elektriksiz Uyarımdır

Bir tel bobinden akım geçirildiğinde bobine dikey manyetik alan oluşur. Karşı tarafta iletken ortam varsa o bölgede bir akım indüklenir. İndüklenen akım bobindeki akıma paralel fakat ters yöndedir.

Beyine etkisi nasıldır?

Beyinde hedeflenen alanda 'nöronal deporizasyon' dediğmiz değişme oluşur. Beyindeki hücrelerin elektriksel iletisine müdahale edilmiş olur. Beynin elektriksel ve kimyasal ileti ile çalıştığı düşünülürse beynin yeterli çalışmayan doğal süreçlerini harekete geçirici etkisi olduğu anlaşılır.

Dışarıdan elektrik akımı vermeden, güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturarak tedavi etkisini oluşturur.

Elektroşok tedavisinden farkı nedir?

Elektroşok tedavisi (EKT) beyne doğrudan elektrik akımı verilmesidir. Hastaneye yatırılarak ve hasta uyutularak yapılır. TMU ise ayakta uygulanır, narkoz gerektirmez. Hafif bir tıkırtı sesinden başka hastalar bir şey hissetmez.

Seansın süresi ne kadardır?

Hastanın bireysel ihtiyacına göre belirlenir. 10-30 dakika içerisinde belirlenen sıklıkta, belirlenen frekans ve şiddette ritmik uygulama yapılır.

Yan etkisi var mıdır?

Uzun yıllardır yapılan çalışmalarda hafif başağrısı dışında bir yan etkisine rastlanılmadı. Avrupa ve Kanada da resmen onaylandı. Klinik kullanıma başlandı.

Hangi hastalılarda etkilidir?

Şu anda öncelikle önerilen tedavi alanları; Tedaviye Dirençli Depresyon, Şizofreni ve Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalıklarıdır. Gebelikte ve emziren annelerde kullanılabilmesi ilaç tedavisine bir üstünlüğü olarak dikkat çekmektedir.

Nasıl uygulanır?

Beynin işlevsel olarak fonksiyonel MRI veya Kantitatif EEG ile görüntülenmesinden sonra uygun görülen alanın belirlenmesi ve o bölgeye uygulanması önerilir. Depresyonda genelde sol ön alın bölgesine bobin yerleştirilir. Ritmik uyarılar verilir. 10-30 dakikalık seanslar halinde 10 seanstan az olmamak üzere uygulanır. Saçların temiz olması dışında bir ön hazırlığa gerek yoktur.
Yayın tarihi: 14.04.2003
1103
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.