Sağlık

Psikiyatri hastalarına yatak 'yok'

Psikiyatri hastalarına yatak 'yok'

Hastanelerde yatak sıkıntısı çekiliyor.

Türkiye'de Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanelerinin yatak kapasitesinin yeterli olmaması nedeniyle yaklaşık 100 psikiyatri hastasına bir yatak düşüyor.

Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Lütfü Ural, Türkiye'de yaklaşık 650 bin psikiyatri hastası bulunduğunu, bu hastalara hizmet veren hastanelerdeki toplam yatak kapasitesinin ise 6 bin 500 olduğunu söyledi.

"Yalnızca beş tane hastane var"

Türkiye'de bu konuda yalnızca beş tane hastane bulunduğunu belirten Ural, mevcut hastanelerin yatak kapasitelerinin yetersiz olduğunu da vurguladı.

Ural, Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nin, Artvin'den Tokat'a kadar 18 ilde yaklaşık 11 milyonluk nüfusa hitap eden bir bölge hastanesi olmasına rağmen yatak kapasitesinin 350 olduğunu da hatırlattı.

"350 yatağımız sürekli dolu"

''Yatak kapasitemiz yetersiz. 350 yatağımız sürekli dolu" diyen Ural, "bölgedeki ihtiyaca cevap vermekte zorlanıyoruz. Daha iyi hizmet vermek için, yatak kapasitemizin mutlaka 600'e çıkması gerekli. Bölge hastanesi olarak fiziki şartlarımız da yetersiz. Yeni bir bina şart. Bu konuda gerekli taleplerimizi ilettik, Sağlık Bakanlığı'ndan olumlu sinyaller aldık. Gelişmeleri bekliyoruz'' dedi.

Personel sıkıntısı yaşadıklarını da belirten Ural, hastanede sekiz psikiyatristin görev yaptığını söyledi.
Yayın tarihi: 16.12.2004
837
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.