Sağlık

Protein eksikliği düşük yapma riskini artırıyor

Protein eksikliği düşük yapma riskini artırıyor

Kandaki bir proteinin seviyesinin, hamilelerde düşük yapma riskinin belirtisi olabileceği belirtildi.

Avustralya'daki Monash Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, kandaki MIC 1 adlı proteinin seviyesinin, düşük yapma riskinin öngörülmesi veya düşüğü önlemede önemli bir rol oynayabileceğini belirttiler.

Lancet tıp dergisinde yayınlanan araştırmanın yazarı Stephen Tong, "MIC 1 ile düşük arasında neden sonuç ilişkisinin doğrulanması, düşük yapmayı önlemede etkili olabilir" dedi.

Araştırma kapsamında incelenen kadınlardan, hamileliğinin ilk 6 ila 12 haftasında kan örneklerindeki MIC 1 seviyesi diğerlerinden yaklaşık üç kat az olan birçoğunun, daha sonraki haftalarda düşük yaptığı gözlendi. Bilim adamları, MIC 1 ile düşük arasındaki bağlantının kesinleşmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi. Araştırmayı yorumlayan İsrail'deki Ramban Tıp Merkezi'nden Galit Sarig ve Benjamin Brenner, MIC 1 proteinin seviyesinin, düşük yapma riskinin erken belirtisi olabileceğini kaydettiler.

Düşük, hamileliğin ilk 12 haftasında yüzde 10 ila 15 oranında görülüyor. Düşüğü önleme veya önceden tespit etmeye yönelik bir tedavi bulunmuyor.
Yayın tarihi: 12.01.2004
763
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.