Sağlık

Prostata kimyasal çözüm

Prostata kimyasal çözüm

Prof. Küçük, prostat kanseri olan 15 kişiye üç hafta, günde 30 miligram likopen vererek tümörlerini küçülttü.

ABD'de kanser araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ömer Küçük, prostat kanserinin tedavisinde yeni bir uygulama ile gündemde.

Kötü beslenme alışkanlıkları ve çevresel etkenlerin kanseri tetiklediği gerçeğinden yola çıkan uzmanlar, kanserden korunmak için besinlerdeki bazı kimyasal maddeler üzerinde araştırmalarını yoğunlaştırdı.

Diğer araştırmalar da sürüyor
Uzmanların, soyadaki izoflovanın meme ve prostat, domatesteki likopenin akciğer ve prostat, brokoli ve balıktaki selenyumun da akciğer kanserinin önlenmesindeki etkileriyle ilgili araştırmaları sürüyor.

ABD Wayne State Üniversitesi Karmanos Kanser Merkezi'nde çalışmalarını sürdüren Prof. Ömer Küçük'ün de içinde yer aldığı bir ekip, bazı sebze ve meyvelerin, insanları kanserden koruduğu düşüncesinden yola çıkarak, domatesteki likopen, soyadaki izoflovan, brokoli ve balıkta bulunan selenyumun kanserden korunmadaki etkisini araştırmaya başladı.

Deneyler sürüyor
Prof. Dr. Küçük, antioksidan özelliği taşıyan bu kimyasalların serbest radikallerinin, kanser hücrelerine dönüşmesini engellediğini ve bu düşünceyi doğrulayacak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Küçük, hayvanlar üzerindeki denemelerin ardından prostat kanseri olan 30 hastayı 15'erli iki gruba ayırarak araştırma yaptı.

Yayın tarihi: 07.05.2007
2000
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.