Sağlık

Prostat sorunu sekse engel değil

Prostat sorunu sekse engel değil

Erkekler orta yaşla birlikte prostat şikayetleriyle karşı karşıya kalıyor. Prof. Dr. Akif Akaydın başarılı bir prostat ameliyatının cinsel gücü koruduğunu söylüyor.

Bir erkeğe "prostat büyümesi" teşhisi konulması, beklenen ama kabullenilmek istenmeyen bir hastalıktır. Oysa tıp bu sorunun artık erkeklerin hem sosyal hem de cinsel hayatını etkilemesine izin vermiyor. Ürolog Prof. Dr. Akif Akaydın, bunun için erkeklere 50 yaşından itibaren her yıl doktora görünmelerini öneriyor.

* Erkeklerin en büyük kabusu prostat mıdır?

Aslında bu bir kabus değil. Prostat her erkekte bulunan mesanenin altında yeralan kestane biçiminde, ortalama 15 gram ağırlığındadır. İdrar yolu da içinden geçer.

* Ne görev yapıyor?

Prostatın vazifesi meninin volümünü vermektir. Testislerde yapılanan sperm boşalma esnasında prostatın içinde "fruktoz" dediğimiz şekerle temas edince haraket kazanır. Genç yaşlarda cinsel ilişkiyle geçen hastalıklar sebebiyle prostatta enfeksiyon görülebilir. Aslında iki tane önemli hastalığı vardır. Biri prostatın normal büyümesi, diğeri prostat kanseri. Halk arasında ikisi de aynı hastalık gibi biliniyor. Ama ikisi birbirinden çok ayrı.

* Prostat büyümesi en çok görüleni sanırım...

Evet ama aslında büyüyen prostat değildir. Prostatın içinden geçen idrar yolu bezleri büyür. Gözünüzün önüne bir mandalina getirin... Büyüyen bezler mandalinanın meyvesi, esas prostat dokusu ise kabuğudur. Biz buna "cerrahi kapsül" deriz. Büyüyen bu bezlerde kansere dönüşüm nadir olarak görülür.

* Büyüme doğal dediniz. Bu ilerleyen yaşla birlikte mi gelişiyor?

50 yaşından sonra, vücutta görülen hormonal değişiklikler sebep olur bu büyümeye. Bu da normaldir. Bu yüzden 50 yaşından sonra her erkeğin prostat tetkiklerini yaptırması gerek.

* Peki ya kanseri?

Kanser esas prostat dokusunda gelişir. Bu durumda prostatın hepsi tamamen alınır. Ama karıştırılmaması gereken şey, normal prostat ameliyatıyla kanser ameliyatının aynı olmadığı. Biz prostat büyümesi ameliyatlarında prostatın kendisini almıyoruz. Sadece büyüyen bezeleri alıyoruz.

* Prostat kanserinin tedavisi mümkün mü?

Prostat kanseri o kadar korkulacak bir hastalık değil. İlk devrelerinde yakaladığımız kanseri tamamen tedavi edebiliyoruz. Prostatla ilgili tahlil yaptırdığınızda PSA değeri yüksekse çok dikkat etmek lazım. Ama her yükseliş kanser anlamına gelmez. İdrar yolları enfeksiyonu veya prostatın normal büyümesi halinde de PSA değerinde yükselme görülebilir.

* Sık sık idrara çıkmak prostatla ilgili bir soruna mı işarettir?

Büyüme olduğu zaman prostatın içinden geçen idrar yollarını sıkıştırır. Böylece daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedilir.

* Diğer belirtileri neler?

İdrar yolları sıkıştırıldığı zaman idrar incelir, fışkırtması azalır ve çatallı gelir. Ayrıca idrar sonrasında damlamalar olur. Bir seferde tüm idrar boşaltılamadığı için gece uyanmaları da başlar. Çok büyük prostatlarda idrarda kanama da görülebilir. Bu hemen bir kanser belirtisi olarak algılanmamalı.

* Ameliyata ne zaman gerek duyulur?

Normalde 15 gram demiştik prostat için... Ama prostatı 150 grama ulaşan bir hastanın hiç idrar problemi olmayabilir. Ama 30 gram olanın çok sıkıntısı olabilir. O yüzden ameliyata gerek duyulup duyulmaması hastanın şikayetlerinin derecesiyle alakalı.
Yayın tarihi: 11.05.2005
841
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.