Sağlık

Prostat protein tüketimiyle ilgili

Prostat protein tüketimiyle ilgili

Prostat büyümesine yol açan iyi huylu prostat hastalığının (BPH), yüksek enerji alma ve protein tüketmeyle ilişkili olduğu saptandı.

Genellikle yaşlılarda görülen ve idrarın akışını zorlaştıran bu durumun ameliyata düzeltilebildiği belirtildi.

Yaş ortalaması 53 olan 33 bin 344 erkek üzerinde araştırma yapan uzmanlar, 1986-1993 yılları arasında deneklerin beslenme şekillerini ve prostat sağlıklarını sorguladı.

Araştırma boyunca 3 bin 523 denekte, prostat büyümesinden kaynaklanan idrar zorluğu meydana geldiği belirlendi. Bu deneklerden bazılarının ameliyat olduğu gözlendi.

Araştırma sonucunda, yüksek oranda enerji alan deneklerin, daha azbeslenen deneklere göre, prostat büyümesiyle ilgili hastalık riskini bir buçuk kez artırdıkları belirlendi. Uzmanlar, genellikle hayvansal yağları fazlaca tüketenlerde BPH riskinin yükseldiğini kaydetti.

Sebze veya balık yağını fazlaca tüketenlerde de risk oranının çok az miktarda artabildiği belirtildi.

Uzmanlar, balık yağının kalp hastalıkları riskini indirdiğinin gözardı edilmemesini ve normal oranda tüketilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuyla ilgili araştırma raporu, American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yer aldı.
Yayın tarihi: 25.03.2002
667
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.