Sağlık

Prostat kanserine soya fasulyesi umudu!

Prostat kanserine soya fasulyesi umudu!

Soya fasulyesinde bulunan genistein maddesinin, prostat kanseri hastalarındaki PSA (prostat spesifik antijen) seviyesini en az yüzde 61 oranında düşürdüğü saptandı.

California Üniversitesi Davis Kanser Merkezi´nde görevli bilim adamları, biyopsi ile prostat kanseri olduğu tespit edilmiş ve kanındaki PSA oranı yüksek 62 denek üzerinde araştırma yaptı.

Deneklere 6 ay boyunca günde 5 gram genistein veren bilim adamları, PSA oranının, ameliyat edilmemiş ve tedavi görmemiş 13 kişide en az yüzde 61 oranında düştüğünü kaydettiler.

Prostat kanseri ameliyatı olmuş, hormon veya radyasyon tedavisi olan hastalarda ise PSA oranının değişmediği belirlendi.

Prof. Ralph deVere White, az kişi üzerinde araştırma yaptıkları için, sonucun başka araştırmalarla desteklenmesi gerektiğini söyledi Genistein, Japonya, Kore ve bazı Asya ülkelerinde kanser hastalıklarına karşı diğer ilaçların yanında tamamlayıcı tedavi olarak kullanılıyor.
Yayın tarihi: 05.05.2003
782
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.