Sağlık

Prostat kanserine 'robot'lu ameliyat

Prostat kanserine 'robot'lu ameliyat

ABD'de görev yapan Türk doktor Caner Dinlenc, açık prostat ameliyatlarında hastanın cinsel fonksiyonunu yerine getirmesinin tehlikeye girdiğini, robotla ameliyatlarda ise bunun minimuma indirildiğini açıkladı.

Antalya'da yapılan 17'nci Ulusal Üroloji Kongresi'ne katılan Dr. Caner Dinlenc, ürolojik cerrahide robotla ameliyat yöntemini anlattı. Dr. Dinlenc, New York'daki Medical Center'de 1.5 yılda 50 prostat kanserli hastayı 'robot' aracılığıyla ameliyat ettiğini söyledi.

Hastalığın tüm dünyada çok yaygın olduğunu ve her 20 erkekten birinin prostat kanserine yakalandığını belirten Dr. Dinlenc, ürolojik cerrahide uyguladıkları robot yönteminin, açık ameliyat ve ışın tedavisinden çok daha başarılı olduğunu belirtti. Dr. Dinlenc, şöyle konuştu:

''Prostat kanserinde genellikle ışın tedavisi ya da açık ameliyat uygulanıyor. Ancak açık ameliyatın dezavantajları var. İyileşme süresi uzun ve kanama 1.5 litre kadar. Oysa robotla ameliyatda kan kaybı çok az, sadece 200 mililitre. Ayrıca hasta ameliyattan sonra hastanede iki gün kalıp evine gidebiliyor. İki hafta sonra da işine başlayabiliyor.''

ROBOTLA AMELİYATIN TEMEL FAYDASI

Cinsel fonksiyon bozulmuyor

Dr. Caner Dinçer robot tekniğinin neden tercih edildiğini şu sözlerle aktarıyor: ''Açık ameliyatta kişi sorun yaşayabiliyor. Sinirler ve damarlar çoğunlukla incitilebiliyor ve seks fonksiyonu azalıyor. Onun için pek çok insan ameliyat istemiyor. Öksürdüğünde ya da ağır bir şey kaldırdığında idrar kaçırıyor. Ama robotla ameliyatta her şey birkaç hafta içinde düzeliyor. Kas ve damarlara hassas davranıldığı için incitilmiyor. Seks ve idrar problemi olmuyor ama herkesin yüzde 100 garantisi yok. Robotla ameliyat genelde üç saatte bitiyor. Çok hassas bir ameliyat yapıyoruz.''
Yayın tarihi: 09.10.2002
1115
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.