Sağlık

Prostat hastalıklarında yeni uygulamalar: Greenlight ve Brachytherapy

Prostat hastalıklarında yeni uygulamalar: Greenlight ve Brachytherapy

Işınlı çekirdek tedavisi, Prostat kanserinin, organa sınırlı evrelerinde cerrahi girişime alternatif olabilen, hastada en düşük travmaya sebep olan bir tedavi yöntemi...

Tüm e-kolay üyeleri Memorial Hastanesi'nde 'prostat check-up'ını yüzde 10 indirimli yaptırabilir...

Prostat, altmış yaşın üzerindeki erkeklerin yanısıra, BPH (Prostatın kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesi) yani prostat büyümesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık.
70 ve 80'li yaş grubu erkeklerdeki belirtileri ise,

- Özellikle,gece sık idrara çıkma
- Ani idrara sıkışma hissi
- İdrar yapabilmek için ıkınma ihtiyacı
- İdrar yaparken yanma hissi
- İdrar bitiminde ,içerde daha idrar kalmış hissi
- İdrar damlaması veya kaçırma
- Zayıf idrar akım hızı

Prostat büyümesi yaşayan pek çok erkek, sözü geçen sorunlarla başedebilmek için yaşam tarzlarını değiştirmek zorunda kalırlar. Seyahat özgürlüklerini ,tuvalete yakın olabilmek adına kısıtlayabilirler. Eğer bu tür sorunlar sizin için de geçerli ise, basit bir çözümün olduğunu unutmayınız. Prostat bezinize yapılacak lazer uygulaması ile yaşam tarzınızda bir değişiklik olmadan sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Prostat tedavisi

İdrar yakınmalarının kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemesiyle tedavi ihtiyacı gündeme geliyor.

Greenlight Laser Prostatekomi

Prostatın fotoselektif vaporizasyonu, buharlaştırma, prostatın TUR(Kapalı Prostat Operasyonu) ameliyatı cerrahi altın standart olarak tanımlanmaktadır ki,lazer uygulaması bu ameliyatın daha güvenli ve rahat yapılmasını sağlıyor. Lazer sistemi ,uygulandığı yüksek enerji ile prostat dokusunu buharlaştırarak ortadan kaldırırken çoğu hasta işlemden 3-4 saat sonra eve iyileşmiş olarak dönebiliyor.


Greenlight PV operasyonunun faydaları

- Güvenlidir. BPH operasyonu için tasarlanan GreenLight PVP Sistemi güvenlidir ve uygulama sadece buharlaştırılacak dokuyla sınırlıdır.
- Cinsel fonksiyonlara kısa sürede geri dönülür.Operasyon sonucunda cinsel fonksiyon bozukluğu riski bulunmaz.
- Yan etkileri hiç yoktur veya çok azdır. Operasyon sonrası komplikasyonlar için endişelenmeyin.
- Etkilidir. Etkisi ve güvenilirliği uzun süreli çalışmalarla (4 yıldır sürmekte olan Mayo Klinik çalışmalarıyla) kanıtlanmıştır.
- Aynı gün taburcu olma imkanı verir. Bu operasyon hastanede yatmaya gerek kalmadan ,aynı gün taburcu olma olanağı sağlamaktadır.
- Semptomlardan kısa sürede kurtulmak mümkündür. Çok kısa bir sürede eski yaşantınıza dönme olanağı sağlar.
- Kansız bir operasyondur. Uzun süreli etkin iyileşme sağlar.
- Çeşitli anestezi seçeneklerine olanak tanır. Hastanın rahatlığını garanti etmek amacıyla genelden lokale pek çok anestezi seçeneği sunulmaktadır.
- Minimum invazifdir.Tedavi edilecek bölgeye ulaşmak için büyük yaralar açmak gerekmez.

Prostat kanseri

- Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür.
- 50 yaşın üzerinde yüzde 30 oranında, 80 yaşından sonra yüzde 60-70 oranında görülüyor.
- Yüzde 9'unun kalıtsal geçişli olduğu düşünülmektedir.
- Prostat kanseri belirti verdiğinde çoğunlukla ilerlemiştir.
- Kendine özgü belirtileri yoktur, belirtileri çoğunlukla selim prostat büyümesine benzer, bazen kanama veya kanlı ejakülasyon olabilir, sertleşme problemi yaratabilir.
- Yaygın hastalıkta en çok kemik, lenf bezleri veya organ tutulumuna bağlı belirtiler olabilir.
- Kesin tedavi, hastalık ancak prostatta sınırlı ise mümkündür.
- Günümüzdeki modern tanı yöntemleri ile hastalık belirti vermeden ve prostata sınırlı iken onu yakalamak mümkün olmaktadır.

Prostat kanseri tedavisinde yeni bir yöntem: Işınlı çekirdek tedavisi..

BRACHYTHERAPY

Prostat kanserinin, organa sınırlı evrelerinde cerrahi girişime alternatif olabilen, hastada minimal travmaya sebep olan bir tedavi yöntemidir.
Brachytherapynin başarısı, uygulanan hasta sayısında hızla artmaya yol açmaktadır.
ABD'de 1996 'da 190.000 prostat kanserli hastanın sadece 8.000'ine (%4.2) brachytherapy yapılırken, 2001'de bu rakam 45.000 (%27) üzerindedir. 2006'da ise hastaların yüzde 50'sine yapılacağı öngörülmektedir.

Erkeklerde özellikle 40 yaşından sonra sıkça rastlanan prostat kanseri için geliştirilen sistem, Türkiye'de de uygulanmaya başlandı. Riskleri ve yan etkileri çok az olan brachytherapy yöntemiyle prostat kanseri açık ameliyat yapılmadan tedavi ediliyor. Yani artık kesilip biçilmeden prostat kanserini tedavi ettirmek mümkün.

Prostat kanseri için yapılan açık ameliyat, kanserin yok edilmesi açısından etkinliği en yüksek tedavi biçimi olmasına karşılık, ciddi oranda iktidarsızlığa yol açma, bazı hastalarda idrar kaçırma veya idrar yolu darlığı gelişmesi gibi önemli riskler veya yan etkiler taşıyor.

Peki bu yöntem nasıl bir tedavi öngörüyor?

Brachytherapy , kanseri yok edici ışınları veren radyasyon kaynağının direkt olarak kanserli organın içine yerleştirilmesiyle yapılan bir çeşit radyoterapi tedavisi. Çekirdek yerleştirme işlemi, ameliyathane ortamında, genel anestezi altında yapılıyor ve hasta en çok bir gün sonra taburcu ediliyor. Bu yöntemin açık ameliyata oranla daha az risk içermesinin sebeplerini şöyle açıklanıyor: "Işınlı çekirdek tedavisinde prostat bezi içine yerleştirilen çekirdekler, ışınlarını sadece birkaç milimetre uzağa yaydıklarından; idrar torbası, bağırsaklar, çevre damar ve sinirler gibi komşu organlara herhangi bir zarar vermiyor. Ayrıca açık ameliyatlarda görülen kanama, yara iltihaplanması veya açılması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmıyor."

Daha Geniş Bilgi İçin
Memorial Hastanesi
212 210 66 66
Yayın tarihi: 03.12.2003
1337
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.