Sağlık

Prematüre doğumlar önlenebilir

Prematüre doğumlar önlenebilir

Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Çocuk Servisi Başkanı Doç. Dr. Rahmi Ors, hamilelik döneminin iyi takip edilmesi halinde bazı prematüre doğumların önlenebileceğini söyledi.

38 veya 40 haftadan önce meydana gelen doğumlarda, prematüre bebeklerin erken doğumlarının birçok nedeni olduğunu ve bunlarda da çeşitli sağlık sorunları ortaya çıktığını kaydetti. Bazı prematüre doğumların önlenemez olduğunu, ancak bazılarının ise önlenebileceğine değinen Ors, ikiz veya üçüz gibi fazla çocuk doğumlarında prematüre doğum riskinin yüksek olduğunu belirtti. İnsanların sosyo-ekonomik, kültürel ve eğitim seviyelerinin artması ve sağlık sektöründeki tedavi hizmetlerinin gelişmesi karşısında prematüre doğum vakalarının hastanelere götürüldüğünü anlatan Ors, ´´Önceki yıllarda prematüre doğan çocukların büyük kısmı,hastanelere getirilmediği için ölüyorlardı. Tıbbın gelişmesi ve toplumun eğitim seviyesinin artması, bu tür doğan çocukların yaşaması ümidiyle hastanelere getirilmesine neden oluyor. Tedavisi yapılan prematüre çocukların büyük kısmında da başarılı olunuyor´´ diye konuştu.

BAZI PREMATÜRE DOĞUMLAR ÖNLENEBİLİR

Prematüre doğumların birçok nedeni olduğunu anımsatan Doç. Dr. Ors, hamilelik döneminin prematüre doğumlar için önemli olduğunu kaydetti. Hamile kadınların gebelikte çok dikkatli olması gerektiğine değinen Ors, şöyle devam etti: ´´Hamilelik dönemi iyi takip edilerek, bazı prematüre doğumlar önlenebilir. Hamile kadınlar, hasta olmasalar bile sürekli doktor kontrolünde olmalıdırlar. Bazı prematüre doğumlar kaçınılmazdır. Ancak en önemli unsur, hamileliğin doktor kontrolünde olmamasıdır. Hamilelik döneminin çok iyi takip edilmesi, annenin hastalıkları tedavi edilmesi gerekir.´´
Yayın tarihi: 06.03.2003
692
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.