Sağlık

Polen alerjisinden kurtulma yolları

Polen alerjisinden kurtulma yolları

Eve gelir gelmez saçın yıkanması ve gün içinde giyilen kıyafetlerin yatak odası dışında çıkarılmasının, polenin etkisini azaltan en önemli etkenlerden olduğu bildirildi.

Polenin zararlı etkilerinden kurtulabilmek için ev ve arabalarda polen filtresi kullanılabilir. Polenler, kapı ve pencerelerden, hatta pencerelerdeki çok ince tellerden geçerek evlerimizin içine kadar girebilir. Her polen alerji yapmaz. Polenle mücadelenin en zor yanı, soluduğumuz havada bulunan polenleri kontrol edebilmenin güçlüğüdür. Polenlerden korunmak çok kolay değildir ancak öncelikle, hangi bitkilerin polenlerine alerjik olduğunuzu bilmeli, polenine alerjik olduğunuz bitkilere fazla yaklaşmamalısınız. Evinizin kapı ve pencerelerini sıkıca kapatmalısınız. Ev pencereleri için polen filtreleri, otomobiller için ise özel olarak hazırlanan polen filtreli klima kullanılması, polenin zararını en aza indirir.

Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkmamaya özen gösterilmesi, zorunlu durumlarda ağzın ve burnun koruyucu maskelerde kapatılmasının yararlı olacağını anlatan Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Polene aşırı duyarlılığı olanlar, polen mevsiminde, açık havada spor ve egzersizden, ağaçlık, çimenlik yerlerde oturmaktan kaçınmalıdır. Eve gelir gelmez saçın yıkanması, gün içinde giyilen kıyafetlerin yatak odası dışında çıkarılması, polenin etkisini azaltan en önemli etkenlerdir. Böylece, vücudun dinlenme posizyonuna geçtiği ve savunmasız olduğu uyku saatlerinde, kişi polen riskiyle karşı karşıya kalmayacaktır. Gün boyu üzerine milyonlarca polen biriken giysilerin eve gelir gelmez çıkarılması da önemlidir. Ayrıca, polenlerin adeta yağmur gibi yukardan aşağıya doğru hareket ettiği göz önünde bulundurularak, gün içinde şapka takılmasının da büyük yararı vardır.
Yayın tarihi: 29.03.2005
1024
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.