Sağlık

Piramit yıkıldı

Piramit yıkıldı

ABD, beslenme piramidini zayıflatıyor. Kişiye özel diyet için piramitteki kalori grupları çeşitlendirildi.

Nüfusu giderek şişmanlayan ABD'de Tarım Bakanlığı, vatandaşlarının formlarına kavuşması için yeni 'beslenme piramidi' hazırlıyor. Yeni piramitte kalori azaltılıyor, buna karşın egzersiz artırılıyor.

Yeni besin piramidinde önerilecek meyve, sebze, tahıl, et ve süt porsiyonları, 1000 ile 3 bin 200 kalori arasında değişen 12 kalori grubuna dayandırılacak.

Şu an önerilen beslenme piramidinde porsiyonlar, 1600, 2 bin 200 ve 2 bin 800 kalori olmak üzere üç basamakta gruplanıyor. Kalori basamaklarının hassaslaşması, kişiye göre daha uygun çözümler sunacak. Örneğin 25 yaşında, egzersiz yapmayan bir kadın günde 2 bin kaloriye ihtiyaç duyarken,
aynı yaşta ancak günde ortalama 2 kilometre yürüyen bir kadının 2 bin 400 kaloriye ihtiyacı var. Buna göre kalori basamakları, yaş, cinsiyet ve hareketliliğe göre gruplanacak.

Şu an kullanılan 'beslenme piramidi', 1992 yılında hazırlanmıştı. Piramit, sağlıklı bir insanın beş temel besin grubundan günde ortalama ne miktarda tüketmesi gerektiğini gösteriyor.
Yayın tarihi: 13.09.2003
995
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.