Sağlık

Piercing sever misiniz?

Piercing sever misiniz?

Son dönemlerin en favori takılarından biri olan piercing güzel görünümünün yanında birçok tehlikeyi de barındırıyor.

Günümüz gençlerinin takılarından olan piercing vücudun değişik yerlerine takılabiliyor. Ağzımızın çevresinde dil ve dudaklara da takılabilen bu takı acaba ileride küpe, bilezik gibi genel bir takımı olacak, yoksa sağlık konusundaki kaygılar nedeniyle geçici bir heves olarak mı kalacak bunu hep birlikte göreceğiz.

Dile takılan piercinglerin neden olduğu rahatsızlıklar arasında ağrı ve enfeksiyon oluşması en önemlileridir. Ayrıca ağzı kokusuna da neden olabilir. Kanama, dilde şişme, dişte kırık oluşumu da görülebilir. Tabi hepsi bir yana insanın ağzında bir takı olması da çok rahat olmasa gerek.

Ülkemizde çok yaygın olmasa da bazı gençlerde gördüğümüz bu takı ağız sağlığı açısından uygun olmadığı gibi çok da estetik değil. Günümüzde popüler olan ağız takılarından biri de diş hekimleri tarafından uygulanabilen pırlantalar, aslında bu takılanların birçoğu kristal.

Diş bir miktar aşındırılarak ya da aşındırılmadan direkt olarak yapıştırılan bu takılar artık çok rağbet görmese de uygulatmak isteyenler olabiliyor.

Bunu uygulayıp uygulamamak tabi ki hastanın seçimi ama bir hekim olarak; koruyucu tedavi veya bir problemin düzeltilmesi için yapılacak bir uygulamalar dışında dişlere geçici olabilecek moda uygulamalarının yapılmasını doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum.

En güzel diş, en iyi diş kendi dişimizidir, dişlerimize iyi bakar günde en az iki kere fırçalarsak zaten ağzımız takısız da güzel görünecektir.
Yayın tarihi: 27.11.2006
853
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.