Sağlık

Pfizer'den ilaç uyarısı

Pfizer'den ilaç uyarısı

Tansiyon hastaları dikkat! 'Acuitel' adlı ilacın 5 mg'lik ambalajının içine 20 mg'lik dozun konulduğu belirlendi. İlaç piyasadan çekildi.

Yüksek tansiyon hastalarının kullandığı 'Acuitel 05 miligram (mg)' adlı ilacın 19 kutusunun yanlışlıkla 20 miligramlık ambalajlara konulduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine ilacı üreten Pfizer, ilacı toplatma kararı aldı. Eczacılardan 'Acuitel 5 Mg tablet' adlı ürünün satışının durdurulması ve ürünlerin iadesi istenirken, hastaların da ilacı aldıkları eczaneye iade etmeleri gerekiyor.

Uzmanlar, söz konusu ilacın yüksek dozda kullanılmasının tansiyonun gereğinden fazla düşmesine neden olabileceğini belirtiyor.
Pfizer İlaçları Ltd. Şti tarafından üretilen ve tansiyon ile kalp yetmezliği hastalıklarında kullanılan Acuitel isimli ilacın ambalajında karışıklık olduğu belirlendi. Firma, 5 mg'lik ilaç ambalajlarının içine yanlışlıkla 20 mg'lik ilaç konulduğunu belirledi. Ancak bu hata fark edildiğinde ilaç piyasaya sürülmüştü.

Sağlık Bakanlığı, Türk Eczacılar Birliği ve Türk Tabipler Birliği konuyla ilgili uyarılırken, şirket de eczanelere birer faks göndererek yanlışlığı anlattı ve ilaçları en kısa zaman içinde ecza deposuna iade etmelerini istedi. Yazıda, "Dağıtımını yapmış olduğumuz 20 mg Acutiel tabletlerinin 20 kutuluk paketlerinin içindeki aynı üretim tarih ve seri numaralı ürünlerin 'Acuitel 20 mg yerine 'Acuitel 5 mg' ibaresi bulunan ilaçlar olabileceği saptanmıştır. Anılan 5 mg ibaresine sahip kutuların içindeki blisterler ise Acuitel 20 mg'ye aittir" ifadesi yer aldı.

Aldığınız eczaneye götürün

İlacın tansiyon kontrolünde kullanıldığını belirten yetkililer, "Yanlışlıkla dört kat kullanılması halinde hastanın tansiyonu gerekenden fazla düşer. Bayılma, baş dönmesi gibi yan etkiler görülebilir. Hastaya serum takılması gerekebilir. Elinde bu ilaç olan hastaların aldıkları eczaneye başvurmaları gerek" dedi.
Yayın tarihi: 11.08.2005
998
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.