Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Pet bardaklar tehlike saçıyor!

Pet bardaklar tehlike saçıyor!

Tek kullanımlık olarak üretilen pet bardakların, istenilen hijyenik temizleme sağlanamaması nedeniyle insan sağlığını tehdit edici boyutta mikroorganizma taşıdığı, bir kerekullanıldıktan sonra mutlaka atılması gerektiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Durak, pet bardakların pratik olması nedeniyle çok tercih edildiğini söyledi.

Özellikle havaların ısınması ve pikniklerin başlasıyla pet bardaklara olan talebin artacağını belirten Durak, bu bardakların kullanılmasına özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Kişilerin gıda tüketiminde kullandığı malzemelerin gıda kadar temiz olmasının önemine değinen Durak, ´Bir kere kullanılan malzeme tekrar kullanılacaksa hijyenik temizliği sağlanmalıdır. Aksi takdirde gıda zehirlenmesinden tehlikeli çok sayıda hastalığa davetiye çıkarılmış olur´ dedi.

Oldukça sık kullanılan pet bardakların bu açıdan büyük önem taşıdığını anlatan Durak, kullanılan pet bardakların insan sağlığını tehdit edici boyutta mikroorganizma taşıdığını kaydetti.

Pet bardakların kullanıldıktan sonra temizlenmesi gerektiğini ancak bunun yeterince yapılamadığını vurgulayan Durak, şunları ifade etti: ´Hijyenik temizlenmenin sağlanması için sıcak suya ihtiyaç duyulur. Ancak, sıcak suyla temizlenmesi mümkün olmayan pet bardaklar, soğuk suyla çalkalanarak temizlenmeye çalışılır.

Bu durum, bardaklarınüzerinde bulunan tehlikeli mikroorganizmaları öldüremediği gibi, içindeki organik madde kalıntıları nedeniyle mikroorganizmaların üremesine zemin hazırlar.´

Bunun yanı sıra bardak üzerinde dişler ve başka etkenlerle oluşan yarıklarda biriken gıda artıklarında da tehlikeli mikroorganizma üreyebileceğini dile getiren Durak, pet bardakları ikinci kez kullanankişilerin tifo ve dizanterinin yanında tehlikeli enfeksiyon hastalıklara yakalanma riski taşıdığını bildirdi.
Yayın tarihi: 03.04.2003
956
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.