Sağlık

Periferik arter hastalığı, en çok erkeklerde görülüyor

Periferik arter hastalığı, en çok erkeklerde görülüyor

Vücudun alt kısmındaki atardamarlarda ortaya çıkan "periferik arter" hastalığını en çok erkeklerde görülüyor. Sigarada hastalığın görülme oranını 3 kat arttırıyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nca yapılan bir araştırma, vücudun alt kısmındaki atardamarlarda ortaya çıkan "periferik arter" hastalığının en çok erkeklerde görüldüğünü ortaya koydu.

UÜ Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ganime Sadıkoğlu tarafından "periferik arter" hastalığının risk faktörlerinin saptanması ve klinik bulgularının belirlenmesi amacıyla yapılan araştırmada, UÜ Radyoloji Anabilim Dalı Anjiyografi Ünitesi ve Bursa'daki özel bir anjiyografi merkezine başvuran 389'u erkek, 51'i kadın olmak üzere toplam 440 hasta incelendi.

Araştırmada, geniş bir yaş grubunu kapsayan ve sakat bırakma riski oldukça yüksek olan bu hastalığın kişinin yaşı, cinsiyeti, alışkanlıkları, mesleği ve genetik özellikleriyle yakından ilgili olduğu tespit edilirken, hastalığın sık görülmesi, artan ölüm riski ve felç gibi sonuçları nedeniyle toplum sağlığı açısından büyük bir problem oluşturduğu vurgulandı. Hastalığının daha çok bacaklardaki atardamarlarda görüldüğü, damarlarda değişik derecelerde daralma ve tıkanmalara neden olduğu belirtilen araştırmada, hastalığın 40 yaş ve üstünde daha sık görüldüğü saptandı.

Araştırmada, 59-60 yaş arası diabetli veya yılda on paketten fazla sigara kullanan kişilerin "periferik arter" hastalığında yüksek risk grubunu oluşturduğu belirtilerek, hastalığın kadınlara göre yüzde 89 oranıyla erkeklerde daha çok görüldüğü belirlendi. Hastaların yüzde 50.8'inin sigara kullandığı belirlendiği araştırmada, sigara içen kişilerin bu hastalığa yakalanma risklerinin, içmeyenlere oranla 3 kat daha fazla olduğu kaydedildi.

Araştırmayı yorumlayan Yrd. Doç. Dr. Sadıkoğlu, bacaklarda uyuşma, renk değişikliği, yara ve kangrene neden olan "periferik arter" hastalığının ilerlemesinin, genetik olanlar dışında kalanların büyük bölümünde erken tanıyla engellenebileceğini ve komplikasyonların sıfıra indirilebileceğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Sadıkoğlu, şöyle konuştu: "Bu hastalıkta en ciddi bulgu, bacaklarda oluşan yaralar ve kangrenlerdir. Toplum sağlığı için ciddi problem olan periferik arter hastalığında, erken tanıyla tedavi olunabilir. Eğer birinci basamak hekimi bu hastalığı da tanı listesinde bulundurarak, muayene için uygun zamanı ayırırsa, hastalığın tanı ve tedavisini uygun bir şekilde yapabilir."
Yayın tarihi: 04.10.2003
807
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.