Sağlık

Penil protezler

Penil protezler

Sertleşme sorunu yaşayan hastaların gerekli tanısal değerlendirilmesi yapıldıktan sonra tedavi aşamasına geçilir.

Günümüzde sertleşme sorununun birinci basamak tedavisi ağızdan alınan ilaçlar, ikinci seçenek penise yapılan enjeksiyonlar ve üçüncüsü Vakum cihazları ve ve son tedavi de Penis protezleridir.

Penis protezleri penisin içinde bulunan ve sertleşmeyi sağlayan asıl dokuların bulunduğu kavernöz yapıların içine ameliyatla yerleştirilen, silikon alaşımlı implantlardır.

Üç tip penil protez vardır:

1) Bükülebilir protezler

2) İki parçalı ve şişirilebilir protezler

3) Üç parçalı ve şişirilebilir protezler. Bu protezlerin işlev olarak birbirlerinden pek üstünlüğü yoktur ancak günlük hayattaki konfor açısından, şişirilebilir protezler daha rahattır.

Ayrıca ileride gerekebilecek olası bir prostat ameliyatı veya idrar yollarına yapılacak endoskopik girişimlerde kolaylık sağlar. Bu özellikleri, şişirilebilir protezlerin maliyet açısından bükülebilir protezlerden 3-5 kat daha pahalı olmasının nedenidir.

Penil protezler, diğer tedavilerden yeterli yanıt alınamayan veya hastanın beklentilerinin karşılanamadığı durumlarda ve büyük oranda da organik kökenli sertleşme sorunu tanısı konan hastalarda uygulanır. Özellikle Diabet(Şeker) hastalığının damar ve sinir uçlarında yaptığı geriye dönüşümsüz olumsuzluklar nedeniyle veya uzun süreli hipertansiyonun damarlarda bozulmalara yol açması, ilaç veya enjeksiyon tedavilerinin de yetersiz olmasına neden olabilir. Bazı nörolojik hastalıkların veya radikal ameliyatlar sonucunda sinir yaralanmaları ve tahribatı nedeniyle penise yeterli uyaranlar gidemeyebilir.

Organik kökenli sertleşme sorunuyla sonuçlanan bu ve benzeri hastalığı olanlarda, radikal tedavi seçeneği penil protezlerdir. Bu tedavi ile hastalar gençlik dönemindekine benzer kalitede sertleşmelere sahip olacaklar ve cinsel ilişkilerini kolaylıkla sağlayacaklardır. Kalıcı olması nedeniyle istenen her zaman, cinsel ilişkiyi, sertleşme olup olmayacağı kaygısından uzak, başarıyla gerçekleştirebileceklerdir.

Penil protez takıldıktan sonraki cinsel hayatlarında hiçbir şekilde sertleşme sorunu yaşamayacaklar ve yaşlılık döneminde de performansları aynı şekilde sürecektir.

Buradaki önemli nokta, penil protez takıldıktan sonra bu durumun geriye dönemeyeceğidir. Yani hasta ''Ben vazgeçtim eski halime geri dönmek istiyorum, protezi çıkarın'' derse, eski haline dahi dönemeyecektir. Yani protez çıkarıldıktan sonra eskiden olan yarı sertlikler dahi olmayacaktır. Bir kez karar verilecek ve ömür boyu protezle mutlu bir cinsel hayat sürdürülecektir.

Sağlıkla...

Yayın tarihi: 29.06.2005
1104
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.