Sağlık

Pasif içiciler de tehlikede

Pasif içiciler de tehlikede

Sağlık Bakanlığı, Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan 'Kanser Raporu'nu açıkladı.

Kanser Raporu'na göre, kanser hastalığı Türkiye'de kalp-damar hastalıklarının ardından ikinci sırada yer alıyor.

Kanser hastalarının sayısındaki artışın da vurgulandığı raporda, Türkiye'de gelecek 25 yılda, sigaraya bağlı nedenlerden ölenlerin sayısının yaklaşık 780 bine ulaşacağı vurgulandı.

Rapor, sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların yüzde 33'ünün sigara içen bir kişiyle birlikte yaşadığını, bu kişilerde görülen akciğer kanserlerinin nedeninin çocukluk çağı veya erişkin dönemlerindeki pasif içicilik olduğunu da ortaya koydu.

Sigaranın akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine, alkol kullanımının ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açtığı da belirtildi.

Kanser hastalığından korunmada sigaranın yanı sıra sağlıklı beslenme, alkol, güneş ışınlarından uzak durma ve güvenli su kullanımının da önemine dikkat çekildi.

Fazla kilo 'zararlı'

Raporda beslenmenin de önemi vurgulandı. Fazla kilolu kişilerde kanser riskinin iki kat daha fazla gözlendiği de kaydedildi.

Hayvansal yağ tüketiminin azaltılması, az yağlı, bol lifli beslenme alışkanlığının benimsenmesi, kepek, yulaf gibi lif açısından zengin besinlerin tercih edilmesi, bol miktarda sebze-meyve tüketilmesi, kırmızı et yerine tavuk, balık veya kuru baklagillerin yenilmesi de raporda önerildi.

Kanserle mücadelede güvenli su kullanımı, hava kirliliği ve radyasyondan korunmanın önemine işaret edilen raporda, cilt kanserininen önemli etkeninin ultraviole ışınları olduğu belirtildi.

Pişirme, içme ve bebek maması hazırlamak için sıcak su musluğunun kullanılmaması, soğuk su musluğunun ise altı saatten fazla kullanılmaması halinde birkaç dakika akıtıldıktan sonra kullanılması önerildi.

Kanser hastalığının rahim veya makattan gelen anormal kanama veya akıntı, memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler, iyileşmeyen yaralar, uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, tuvalet alışkanlıklarında değişiklikler, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, ben ve siğillerde oluşan büyüme, kanama, renk değişikliği ve yaralar gibi belirtileri olduğu da açıklandı.
Yayın tarihi: 16.11.2005
1118
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.