Sağlık

Pasif içiciler daha fazla risk altında

Pasif içiciler daha fazla risk altında

Sigara içmeyen ancak duman altı olanlarla ilgili yapılan araştırmalar, bu kişilerde astım ve solunum yolu hastalıkları riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

Lancet tıp dergisinde bugün yer alan araştırmada, sigara içmeyenlerin, içenlerin dumanına maruz kalmaları durumunun, birçok ülkede ve özellikle iş yerlerinde yaygın olduğu belirtildi.

Araştırmada, iş yerinde duman altı olanlar ile astım arasında bağlantı kurulduğu belirtilerek, başta iş yerlerinde olmak üzere toplum içinde sigara içmeyenlerin dumana maruz bırakılmamalarının, solunum yolu sağlığı açısından önemli olduğuna dikkat çekildi.

ABD, 16 Avrupa ülkesi, Avustralya ve Yeni Zelanda`da 8 bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçları, duman altı olanların oranının, İspanya`da yüzde 53 ile en yüksek ve İşveç`de yüzde 3 ile en düşük olduğunu gösterdi.

Ağzına sigara sürmemiş yetişkinler üzerinde yapılan araştırmanın temel bulgusunu, duman altı olmanın her yerde yaygın olduğu oluşturdu.

Araştırma sonuçlarına göre, sigara içme yaygınlığı ve kurallar, duman altı olanların sayılarının belirlenmesinde en büyük faktörlerdenbirini oluşturuyor.

Buna göre, sigara içmenin yaygın olduğu İtalya, İspanya ve diğer güney ve orta Avrupa ülkelerinde duman altı olanların sayısı daha yüksek çıkarken, İskandinav ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD`de bu oran daha azalıyor.
Yayın tarihi: 20.04.2002
575
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.