Sağlık

Parkinson'a yeni çözüm: 'Aktiva'

Parkinson'a yeni çözüm: 'Aktiva'

ABD'de ''Aktiva'' adı verilen yöntemle yapılan ameliyatlar, Parkinson tedavisinde bir numaralı umut haline geldi. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatta hastanın beyni delinerek iki elektrot yerleştiriliyor.

Bu ameliyattan sonra istem dışı hareketler sona eriyor. Hastalar, araba kullanıp bowling oynamaya bile başlıyor.

ABD'nin New Jersey eyaletinde yaşayan Jack Goldman, 18 yıldır Parkinson hastalığı ile mücadele ediyordu. Son zamanlarda hastalığın etkileri ağırlaşmış, dökmeden yemek yiyemez, pantolonunun fermuarını dahi kendi çekemez hale gelmişti. Zaman zaman eklemleri kilitleniyor, hareketsiz kalıyordu.

Jack Goldman bundan üç ay önce, zor ve ürkütücü bir operasyona girmeye razı oluyor. Robert Wood Johnson Üniversitesi Hastanesi'nde altı saat sürecek bu ameliyat ile bir umut ışığı doğuyor. Lokal şekilde uyuşturulan ve müdahale süresince ayık olan Goldman, hatırladığı en kötü şeyin, doktorların kafatasına 1.2 cm'lik iki delik açarken çıkan koku olduğunu söylüyor. Hasta ayrıca ameliyat masasında ayık yatarken üzerinin örtüldüğünü, elleri ve ayaklarının serbest olmasına rağmen omuz üzeri kısmının sabitlendiğini belirtiyor.

AYIK AMELİYAT

Deliklerin açılmasından sonra operatörler, Goldman'ın beyninin alt kısımlarına iki mini elektrot yerleştiriyorlar. Bu işlem sırasında hastanın ayık olması büyük önem taşıyor. Bunun nedeni Goldman'ın, doktorların verdiği komutlarla elini, ayağını oynatarak ve hissettiklerini söyleyerek elektrotların doğru bölgeye yerleştirilmesinde operatörlere kolaylık sağlaması.

İlk operasyondan iki hafta sonra tekrar ameliyat masasına yatan Goldman'a ufak bir cihaz yerleştiriliyor. Bu cihaz elektrotlara bağlanarak, hasta bölge sürekli olarak uyarılmaya başlanıyor. Son yılların Parkinson tedavisindeki en önemli gelişmesi olarak adlandırılan bu metoda ''Aktiva'' ismi verilmiş. Bu işlemi 70 hastaya uygulayan Kansas Üniversitesi'nde doktor Rajesh Pahwa, Aktiva'nın Parkinson ile mücadelede yeni bir sayfa açtığını söylüyor.

Aktiva'nın uygulandığı kişilerde, kol ve bacakların ritmik titremesi ve eklemlerde hareketsizlik gibi hastalığın karakteristik özelliklerinde gözle görülür gerileme oluyor. Parkinson ilaçlarına olan gereksinim de azalıyor. Ameliyatın ardından, daha önceleri hareket etmekte zorlanan 63 yaşındaki Amerikalı, kağıt oynamaya, kendi başına yemek yemeye, arkadaşları ile bowlinge gitmeye, araba dahi kullanmaya başlamış.
Yayın tarihi: 14.06.2002
959
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.