Sağlık

Parazit hastalıkları çocukları cüce bırakıyor

Parazit hastalıkları çocukları cüce bırakıyor

GAP bölgesinde yapılan bir araştırmada, çocukların yüzde 40'ında parazitlerin neden olduğu cücelik hastalığı tespit edildi.

Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Özcel, Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısının parazit hastalıklarından şikayetçi olduğunu söyledi. Parazitlerin yalnızca, bağırsaklarda görülmediğini vurgulayan Özcel, kist, karaciğer ve kan işeme gibi hastalıklara da parazitlerin sebep olabildiğini belirtti.

Özcel, "GAP bölgesinde yaptığımız araştırmada, 2 tür parazit hastalığını inceledik. Çocukların yüzde 44'ünde parazite rastlarken, yüzde 40'ında da parazitlerin neden olduğu cücelik hastalığı tespit edildi. Temizlik kurallarına çok fazla uymayan çocuklar, paraziti çok kolay kapabiliyor. Bu parazitler bağırsakta besinlerin emilmesini zorlaştırıyor. O bölgelerde çocuklar zaten yeterli beslenemiyorlar, bir de aldıkları besinlerden yeterli oranda faydalanamayınca , gelişim bozuklukları ortaya çıkıyor." dedi
Yayın tarihi: 02.10.2003
1030
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.