Sağlık

Papaya besin mi ilaç mı?

Papaya besin mi ilaç mı?

Papayanın erdemleri büyüteç altına alınıyor. Asya ve Afrika'da yaygın olarak yetişen bu egzotik meyve AIDS virüsünü keşfedenlerden biri olan profesör Luc Montagnier'ın, meyvenin antioksidan özelliklerini övmesinden bu yana, bilimsel araştırmalarda ilk sıralarda yer alıyor.

Destekleyici besin olarak düşünülen papaya sayısız klinik araştırmaya konu olsa da, şimdiye dek hiç bir bilimsel yayında bu meyvenin harikualde bir yönü ortaya konmuş değil.

Osato Europe araştırma enstitüsünün başında bulunan Prof. Pierre Montello papayanın yaşlanmayı geciktirici etkilere sahip, iyi bir besin desteği olduğunu ama ilaç statüsünde olmadığını vurguluyor.

Amino asitler açısından son derece zengin olan bu meyvenin işleyiş mekanizmasını bulmak için geniş çaplı araştırmalar yürütülmesi gerekiyor.

Papaya üzerine uluslararası alanda tanınan çalışmalara imza atmış olan Prof. Montagnier Afrika'da teste tabi tuttuğu bu meyveyi bir kez daha savunuyor.

HIV virüsü taşıyan insanlara üçlü terapiler uygulayan Luc Montagnier testlerinin sonuçlarını açıklamayı kabul etmiyor ancak papayanın bağışıklık sisteminin kendini yenileme sürecini hızlandırdığını belirtiyor ve papayanın anti-oksidan etkilerine dikkati çekiyor.
Yayın tarihi: 22.01.2003
1059
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.