Sağlık

'Panik atak'la yaşıyoruz...

'Panik atak'la yaşıyoruz...

Yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleriyle kendini gösteren panik atak hastalığına yakalananlar hızla artıyor.

Yaşam standartı ve çevresel faktörlerle ilişkili olan panik atak hastalığının son yıllarda Türkiye'de artışa geçtiğini ileri süren Prof. Dr.İsmet Kırpınar,

"Panik atak Amerika'da her 4 kişiden 1'inde ortaya çıkabiliyor. Türkiye'de ise bu rahatsızlığın pençesine düşenler gün geçtikçe artıyor" dedi.

Kadın erkek ayrımı yapmıyor
Aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan, yoğun sıkıntı ya da korku nöbetlerinin panik atak olduğunu ifade eden Prof. Dr. İsmet Kırpınar, 'panik atak'ların kadın, erkek ayrımı yapmadan ortaya çıktığını söyledi.

Giderek şiddetlenen ve 10 dakika içinde en yoğun düzeye çıkan rahatsızlığın, çoğu zaman 10 - 30 dakika, seyrek olarak da 1 saat kadar devam ettikten sonra kendiliğinden geçtiğini kaydeden Prof. Dr. Kırpınar, aslında hem hekimlerin, hem de hastaların hastalığı tarifte zorlandığını belirtti.

Çevresel faktörler etkin
Hastalıkta kişinin çevresel faktörlerden etkilenmesinin önemli rol oynadığını vurgulayan Prof. Dr. Kırpınar, Türk toplumunda panik atak rahatsızlığının son yıllarda artışa geçtiğini ileri sürdü.

Amerika Birleşik Devleri'nde her 4 kişiden 1'inde görülen panik atakların, Türkiye'de her 100 kişiden 4'ünde görüldüğünü vurguladı. Hastaların panik atak nöbetleri sırasında 'aklımı mı kaybediyorum' gibi düşünceler taşıdığını anlatan Prof. Dr. Kırpınar, şunları söyledi:

"Panik atak durumlarının tespit edilememesindeki en önemli neden tanı kriterlerinin standarta oturmamış olmasıdır. Çünkü kişilerde değişik durumlar ortaya çıkabiliyor. Ama hastalık, sosyal özellikler taşıyor. Gelişmiş bölgelerde, eğitimli kişilerde daha sık görülüyor. Fazla bireyselleşme, yakınlarını kaybetme bu hastalığı tetikleyebiliyor. Bunun yanında panik atak kadın, erkek ayrımı yapmadan ortaya çıkabiliyor. Ancak ağırlıklı olarak en çok korkuları olan kişilerde görülüyor."

Panik atak nedir?
Panik atak en kısa ve öz tabiri ile ani olarak ortaya çıkan endişe - kaygı nöbetidir. Bu endişe ve kaygı nöbeti kişinin vücudunda bazı fiziksel belirtilerle kendini gösterir, bu yüzden de çoğu zaman kişide yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaratır.

Bu yoğun korku duygusu içinde kişi, çok kötü birşey olacağını, onun için sonun geldiğini, öleceğini veya kalp krizi geçireceğini düşünür. Bu şekilde yoğun bir korku içinde olan kişi doğal olarak o ortamdan kaçmak, uzaklaşmak ister, yardım alabileceği bir sağlık kuruluşuna gitmek ister.

Yayın tarihi: 08.05.2007
1233
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.