Sağlık

Panik atakla mücadele imkansız değil!

Panik atakla mücadele imkansız değil!

Son yıllarda sayıları tüm dünyada hızla artan panik atak vakaları, toplum sağlığını tehdit eder duruma geliyor. Ancak ciddi bir rahatsızlık olarak kabul görmeye başlaması, tedavi konusunda önemli adımlar atılacağının göstergesi...

Yakın zamanda yapılan araştırmaya göre, sadece ABD'de her beş kişiden birinin panik atak geçirdiği belirlenmiş. Ülkemizde bu oran, yüzde dördü buluyor. Tedavi edildikten sonra beklenmedik zamanlarda tekrar ortaya çıktığının fark edilmesi, hastalığın korkutucu boyutunu oluşturuyor.

Basit olarak, fiziksel belirtilerle seyreden psikolojik bir sendrom şeklinde tanımlanabilen panik atak rahatsızlığının kişide meydana getirdiği ruhsal hasar zaman zaman çok ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Fiziksel belirtiler, çoğu zaman korkulan bir hastalığın belirtilerine benzer. Örneğin kişi kendini kalp krizi geçiriyormuş, bayılmak üzereymiş gibi hisseder, kulakları uğuldar hatta nefes bile alamaz duruma gelir.

Hastaları, bu belirtilerin aslında psikolojik kaynaklı olduğuna inandırmak çok zordur, kendilerinin ciddiye alınmadığını düşünürler, sürekli doktor doktor , hastane hastane dolaşıp hastalıklarının ne olduğunu bulmaya çalışırlar.

Hastalar yalnız başına kaldıkları zaman bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkmasından korktukları için zamanla yalnız kalamamaya başlarlar. Hatta bazıları korkudan evden bile çıkamayacak hale gelir...

Zor olsa da tedavi imkansız değildir, panik atak psikiyatristlerin tedavi etmesi gereken bir hastalıktır. Tedavide çabuk sonuç alınması için birok yöntemin bir arada uygulanması tercih edilebilir. Hastanın sadece ilaç ya da sadece terapi ile iyileşmesi ldukça nadirdir. Tedavide hastanın hastalık hakkında bilinçlenmesi çok önem taşır. Tedaviye hastanın katılımı da sağlandığında 4 - 6 ay içinde tümüyle iyileşme şansı %95 dir.
Yayın tarihi: 08.02.2003
691
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.