Sağlık

Panik atak geliyorum derse

Panik atak geliyorum derse

Panik atak, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı yada korku nöbetleri olarak tanımlanıyor.

Panik atak kelimesini artık daha sık duyuyoruz. Daha çok kadınları etkileyen bu rahatsızlık, kişinin bütün hayatını olumsuz yönde etkiliyor. ASM'den Psikiyatrist Dr. F. Tuna Burgut '' Hasta kontrolünü kaybettiği, ölmek üzere olduğu, ya da aklını kaçırmak üzere olduğunu hisseder. Panik atak, vücutta hızlı ve karmaşık değişikliklere sebep olur.

Genel endişe durumu

Panik atağın bazı organlar üzerindeki etkisi, kaza ya da zehirlenmenin yol açacağı sonuçtan bile daha kötü olabilir. Panik atak kesinlikle bir hastalıktır ve tedavisi şarttır. Ara ara gelişen bir durum olmasına rağmen tedavi edilmediğinde 'atak'ların sıklığı artabilir ve beraberinde depresyon ya da genel endişe halleri gibi başka psikiyatrik hastalıklara sebep olur.

Acil servise koşarlar

Hastalar, ataklar arasında gergin ve huzursuz olurlar ve her an yeni bir atak gelişebilir korkusuyla bir genel endişe durumu geliştirirler. Buna 'beklenti anksiyetesi' adı verilir. Hasta evden çıkamamaya, yalnız kalamamaya başlar ve hayatı felç olur''
Panik atakların nedeni kesin olarak bilinmiyor ancak genetik etkileşimin etkili olabileceği düşünülür. Panik ataklar kadınlarda, erkeklere göre iki kat daha fazla görülüyor ve belirtiler genelde 25 yaşından önce başlar.

En önemli adım

Hastalıkla ilgili en önemli adım, teşhisin doğru konulabilmesi... Panik atak hastaları genelde hastanelerin acil servislerine göğüs ağrısı, nefes alamama gibi şikayetlerle gittikleri için, birçok tıbbi testlerden geçerler. Kalp, akciğer ile ilgili 'medikal' bir hastalık olmadığını anlayan hekimler hastayı taburcu eder ve hasta bir sonraki nöbete kadar tedavi aramaz. Fakat panik atak hastalarının hemen teşhis edilip doğru tedaviye yönlendirilmeleri gerekir. Bu nedenle hem doktorları hem de hastaları psikiyatrik hastalıklar açısından eğitmek çok önemlidir.
Yayın tarihi: 27.02.2007
1363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.