Sağlık

Özel okul çocuğu daha şişman

Özel okul çocuğu daha şişman

9-17 yaş arası çocuklarda obezite oranı, erkeklerde yüzde 11.2, kızlarda 9.4 çıktı Özel okulda okuyan çocuklarda ise şişmanlık oranı yüzde 30.1 olarak belirlendi...

İlkokul döneminde şişman olan çocuklar, ileri yaşlarda obez olma tehdidiyle karşı karşıya... Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye'de 9 - 17 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, obezite oranının erkeklerde yüzde 11.2, kızlarda ise yüzde 9.4 olduğunu söyledi.

Sosyo ekonomik durumu iyi olan çocuklarda bu oranın daha yüksek olduğunu belirten Tuncer, "Türkiye'de 14 - 18 yaş arası okul çocuklarında 2001'de yapılan bir çalışmada şişmanlık oranı özel okul çocuklarında yüzde 30.1 iken devlet okullarında yüzde 14.8 bulundu.

Prof. Tuncer, fast food tarzı beslenme, gazlı ve şekerli içecekler, okula servisle gidip gelme, evde bilgisayar ve televizyon karşısında fazla zaman geçirme gibi pek çok faktörün şişmanlığın artmasına neden olduğunu belirtti.
Yayın tarihi: 08.10.2002
498
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.