Sağlık

Oturmayın! Ömrünüz uzun olsun!

Oturmayın! Ömrünüz uzun olsun!

Yapılan bir araştırmaya göre gereğinden fazla oturmak ömrü kısaltıyor!

Güncellenme tarihi:
Oturmayın! Ömrünüz uzun olsun!

Uzmanların sürekli tekrar ettiği bir şey varsa o da spor yapmak ya da hareket etmek! İnsan bedeni için hareket hem gerekli hem sağlıklı. Gün içerisinde hareketliliğinizi artırın uzun bir ömür sizi beklesin.

İngiliz Tıp Dergisi İskoçya, Amerika, Kanada ve Avustralya’dan yayımlanan hareketsiz yaşam üzerine yazılmış bilimsel makaleler toplandı ve bunun sonunda televizyon seyretme süresinin 2 saate indirilmesinin bile ömrümüzde 1 sene 3 aya denk gelindiği ortaya çıktı.

Amerika’da geçtiğimiz sene yapılan bir araştırma hareketsizlik üzerine çarpıcı bir gerçeği yeniden gözler önüne serdi. Hareketsiz kalmak ciddi anlamda ömür süremize etki ettiğini söyleyen Amerika Kanser Derneği, insanlar üzerinde yaptıkları çalışmaları şu şekilde açıkladı: Eğer günde 6 saatten fazla hareketsiz kalmaya maruz kalıyorsanız 3 saatten az hareketsiz kalanlara göre yaşama şansınız yüzde yirmi daha düşük. Bu durumdan erkekler kadınlara göre daha fazla zarar görmekte.
Hareketsiz yaşam ömrü kısaltmakla beraber çeşitli hastalıklara da neden oluyor ve kilo alımınızı kolaylaştırıyor. Hayatınızı hareketli olacak şekilde düzenleyin, uzun yaşayın!

Yayın tarihi: 10.07.2012
1124
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.