Sağlık

Otizm bir aylıkken belirti veriyor

Otizm bir aylıkken belirti veriyor

'Bir aylıkken annesiyle göz göze gelmeyen, 9-10 aylıkken bay-bay yapamayan bebekler otistik olabilir...'

Aileler, 2. Uluslararası Otizm Sempozyumu'nda uyarıldı: "Çocuk, bir aylıkken annesiyle göz göze gelmiyorsa dikkat."

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda başlayan sempozyumda konuşan İÜ Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nahit Motavalli Mukaddes, kelime anlamı 'kendine dönük' olan otizmin; 'çocukluk çağının ilk üç yılında başlayan, sosyal, duygusal gelişmedeki gecikme, gerilik, gariplik, lisan gelişiminde gecikme ve gariplikler, birtakım dönme, sallanma, parmak ucunda yürüme gibi tekrarlayıcı davranışlarla seyreden bir bozukluk grubu olduğunu' söyledi.

Mukaddes, erken tanının önemine dikkat çekerek aileleri uyardı: "Çocuk yaşamının ilk bir ayında annesiyle veya ailesiyle göz göze gelmiyorsa, dört-beş aylıkken kucağa alındığında kendini koltukta bırakır gibi bırakıyorsa, dokuz-10 aylıkken bay-bay yapmayı ya da öpücüğü öğrenemiyorsa, bir yaşında 'anne, baba' diyemiyorsa, iki yaşında cümle kuramıyorsa, aileler hemen bir doktora başvurmalı."
Yayın tarihi: 06.10.2004
1098
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.