Sağlık

Osteoporozun sırrı ayılarda gizli olabilir

Osteoporozun sırrı ayılarda gizli olabilir

Ayıların kış uykusuna yatarak uzun süre hareketsiz kalmalarına rağmen, kemik dokularının bundan olumsuz etkilenmemesi, kemik erimesi konusunda bir umut ışığı oldu...

STATE COLLEGE, Pennsylvania- Amerika'da yapılan, 'Clinical Orthopedics and Related Research' dergisinin mart sayısında yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, ayıların uzun yıllar kış uykusuna yatmalarının nedeni anlaşıldığı takdirde, kemik erimesinin tedavisinde kilit önem taşıyan bilgiler elde edilebilir.

Virginia'da kış uykusuna yatan ayıların kan örneklerini inceleyen bilim adamları insanlarda yapılan gözlemlerin tersine, bu hayvanlardaki hareketsizliğin kemik dokularında olumsuz etkilere yol açmadığını keşfettiler.

Bunun aksine, kemik gelişimi insanlarda hastalık ya da kaza nedeniyle hareketsiz kalınan dönemlerde yavaşlıyor, hatta duruyor.

Araştırma Penn State Tıp Fakültesi'nde ortopedi profesörü olan Henry Donahue ve Michigan Teknik Üniversitesi'nde biyomedikal dalında yardımcı profesör olan Seth Donahue tarafından yürütüldü.

Seth Donahue araştırmada ayıların kemik gelişiminin sürmesine tam olarak neyi neden olduğunun belirlenmediğini itiraf etti. Ancak, ona göre bunun kökeninde bir hormon ya da başka bir kimyasal madde yatıyor.

Aralarında hiçbir akrabalık ilişkisi olmayan, Donahue soyadlı iki bilim adamı başka araştırmalar yürüterek bu varsayımlarını doğrulamayı umuyorlar.

Seth Donahue 'Molekülün kemiklerin bu hastalığa direnmesine nasıl bir yardımı olduğunu bulursak, belki de insanlarda bu hastalığın gelişmesini engelleyebiliriz.' tahmininde bulundu.
Yayın tarihi: 09.03.2003
771
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.