Sağlık

Osteoporoza karşı önleminizi erken yaşta alın!

Osteoporoza karşı önleminizi erken yaşta alın!

50 yaş üzerinde her 3 kadından ve 8 erkekten birinde görülen osteoporoza karşı, önleminizi alın.

Özellikle menopoz sonrası kadınları etkileyen, az da olsa aynı yaş grubundaki erkeklerde de görülebilen osteoporoz (kemik erimesi), doğru davranış modelleriyle önlenebiliyor.

Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Sema Öncel, osteoporozun kendini fark ettirmeyen ve toplum genelini tehdit eden "sinsi bir hastalık" olduğunu söyledi.

Hastalığın, menopoz döneminde östrojen hormonunun kemikler üzerindeki koruyucu etkisinden yoksun kalınması nedeniyle kadınlarda daha sık karşılaşıldığını ve 50 yaş üstü her 3 kadından birinin osteoporoza yakalandığını belirten Prof. Dr. Öncel, buna karşın erkeklerde de sekizde bir oranında rastlanabildiğini açıkladı.

Prof. Dr. Öncel, kemik dokusunun zayıflamasıyla başlayan, ileri safhalarda kırıklara ve buna bağlı ölümlere yol açabilen osteoporozun, doğal süreç sonunda gerçekleştiğini, ancak bunun önlenebileceğini söyledi.

Genetik faktörleri dikkate alın

Osteoporozun en başlıca nedenini genetik faktörler oluşturuyor. Bununla beraber kalsiyum yönünden fakir beslenenler, erken menopoza girenler, yeterli fiziksel aktivitede bulunmayan ve güneşten az yararlananlar da risk grubunda yer alıyor.

Erken yaşta önlem alın

Osteoporozu önlemek için öncelikle diyete dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Öncel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bebeklikten, hatta anne karnından itibaren doğacak çocuğun geleceği düşünülerek doğru beslenilmesi lazım. Kalsiyumun, yaşam boyunca yeterli miktarda alınması, kemik dokusunu en üst seviyeye çıkaracağından bu yıkımın etkisini zayıflatıyor. Ayrıca fiziksel aktiviteler, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bütün bunlara karşın yine de genetik gibi diğer bazı faktörler nedeniyle hastalık ortaya çıkabilir. O zaman da uygulanacak tedaviyle yıkım önlenebilir."
Yayın tarihi: 21.10.2003
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.