Sağlık

Osteoporoza karşı fiziksel aktivite

Osteoporoza karşı fiziksel aktivite

Nüfus yaşlandıkça, daha çok yaşlılıkta ortaya çıkan osteoporozun da önemi artıyor.

Türkiye'de osteoporozun önlenmesi, tanı ve tedavisi konusundaki çalışmalara destek amacıyla İstanbul'a gelen Uluslararası Osteoporoz Vakfı (IOF) Genel Direktörü Daniel Navid'in de katılımıyla bir etkinlik düzenlendi. Organizasyona, fiziksel etkinliğin osteoporozun önlenmesindeki rolünü simgesel olarak vurgulayan yürüyüşle başlandı. Ardından Siddashram Yoga Merkezi'nden bir kişi tarafından katılımcılara yoga yaptırıldı.

Daha sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Navid, nüfus yaşlandıkça, daha çok yaşlılıkta ortaya çıkan osteoporozun da öneminin arttığını söyledi. Her 3 kadın ve her 5 erkekten birinde görülen osteoporozla birlikte, kemiklerin kolayca kırılır hale geldiğini anlatan Navid, şöyle dedi:
"Dünyada 1 yıl içinde görülen kalça kırığı sayısı 1950'de 1.5 milyon iken, bu sayının 2050'de 6 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Kalça kemiği kırılan hastaların 3'te 1'i, bir yıl içinde hayatını kaybediyor. Bu nedenle osteoporoz ve buna bağlı kırıklar, bireyin yaşam kalitesini ve bağımsız yaşama şansını önemli boyutlarda düşürmektedir."

Osteoporozun önlenmesinde beslenme ve fiziksel aktivitenin önemine dikkati çeken Navid, "Kırıksız bir dünya yaratmayı programına alan vakfımız, 2005 Dünya Osteoporoz Günü için fiziksel aktiviteyi tema olarak seçti. Slogan olarak da 'Hareket et yoksa kaybedersin'i seçtik. Kampanyanın amacı, egzersizin kemik kitlesinin güçlenmesi ve gelişmesindeki önemini anlatmak" diye konuştu.

Egzersiz derken çok komplike, programlı, pahalı aletler gerektiren faaliyetlerden bahsetmediğini ifade eden Daniel Navid, çok zor olmayan, aktif yaşamı sağlayan hareketlerin yeterli olduğunu sözlerineekledi.

Diğer konuşmalar

Osteoporoz Hasta Derneği Başkanı Prof. Dr. Gülseren Akyüz de Trakya ve İstanbul'da tesadüfen seçilen 8 bine yakın kadınla yapılan çalışma hakkında bilgi verdi. Araştırmada, bu kadınların yarısından fazlasının kemik yapısının risk altında bulunduğunun belirlendiğini kaydeden Akyüz, katılımcıların büyük çoğunluğunun düzenli egzersiz yapmadığının ve süt tüketiminin de çok az olduğunun tespit edildiğini anlattı. Akyüz, araştırma sonucuna göre yılda bir aydan az güneşlenenler veya hiç güneş görmeyenlerde kırık görülme oranının yüksek çıktığını söyledi.

Türkiye Osteoporoz Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ülkü Akarırmak da osteoporozun korunulabilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayarak, egzersizin de bu amaçla kullandıkları önemli araçlardan biri olduğunu dile getirdi. Yürüyüş, koşu, merdiven çıkma, dans gibi önerilerde bulunan Akarırmak, ayrıca beslenmeye dikkat edilmesi, sigara ve alkolden kaçınılması gerektiğini kaydetti. Akarırmak, bugün için ilaçlarla osteoporoz ve kırıklardan korunma yolu da bulunduğunu bildirdi.

Etkinliğe katılan Filiz Akın da osteoporozun çok önemli bir konu olmasına karşın, kamuoyunun dikkatini çok çekmediğini söyledi.

Yayın tarihi: 02.07.2005
790
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.