Sağlık

Osteoporoz erkeklerinde korkulu rüyası

Osteoporoz erkeklerinde korkulu rüyası

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen ''osteoporoz'' yalnızca kadınlarda görülmüyor. Hastalık 3 kadına karşılık 1 erkekte görülüyor.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Tansu Arasıl, hastalığın zamanında yakalanıp önlenmezse sakatlıklara ve ölüme neden olduğuna işaret ederek dünyada kalp-damar hastalıkları ve kanserden sonra bilinen 3. ölüm nedeninin osteoporoz olduğunu belirtti.

''Kemiklerimizin kıymetini bilmiyoruz'' diyen Arasıl, kemiklerin de kalp, beyin gibi canlı ve sürekli yapılanan bir sistem olduğunu belirterek, 30 yaşına kadar kemik yapısının ilerlediğini ve 30 yaşındadoruk noktasına ulaştığını anlattı.

30 yaşında yeterli kemik kütlesine ulaşılmaması halinde hastalığınortaya çıkmaya başladığını söyleyen Arasıl, kemiklerin korunmasında vegüçlü olmasında birinci adımın beslenme olduğunu vurguladı.

Hazır yemek, fast food tarzı beslenme ve kolalı içeceklerin fazla tüketilmesinin, kalp ve damar sağlığının yanı sıra kemikler için de zararlı olduğunu belirten Prof. Dr. Arasıl, bunun yerine, süt ve süt ürünleri ile sebze ve meyve tüketilmesini önerdi.

Türkiye'de yeterli miktarda süt ve süt ürünü ile sebze ve meyve bulunduğunu söyleyen Arasıl, ''Bu ülkede ilaçları kullanmadan doğal yollarla sağlıklı beslenmek mümkün. Bunları alan her Türk vatandaşı sağlıklı beslenmesi mümkün'' diye konuştu.

Kemiklerin sağlıklı yapılanması için hareketin de önemli olduğunu ifade eden Arasıl, gelişen teknolojinin insanları giderek hareketsizliğe ittiğini, yürümenin, hareket etmenin unutulduğunu ifadeetti. Arasıl, herkesin günde en azından yarım saat tempolu yürüyüşe ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Güçlü kemik yapısı için D vitaminin de önemine değinen Arasıl, ayda en az 1 hafta D vitamini içeren güneş ışınlarına maruz kalmasını önerdi.

Hastalığın kemik kırılıncaya kadar kendisini belli etmediğini, bu nedenle ''kemiklerin sessiz hırsızı'' olarak adlandırıldığını belirtenArasıl, bir kırık oluştuktan sonra diğer kırıkların da geldiğini, bundan sonra sakatlıkların başladığını anlattı.

Hastalıkta, omur, bel kemiği gibi yerlerde görünmeyen kırıkların da meydana geldiğini kaydeden Arasıl, bel ve omur kırıklarının ardından kalça kemiği kırıklarının görüldüğünü ve kalça kemiği kırılanileri yaş hastaların yüzde 40-50'sinin ilk 1 yıl içinde hayatını kaybettiğini söyledi.

30 yaşından sonra her kadının kemik ölçümü yaptırmasını öneren Arasıl, sigara ve alkolden uzak durulmasını, dengeli beslenme ve egzersiz yapılmasını istedi.
Yayın tarihi: 19.01.2004
703
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.