Sağlık

Oruç tutarken gerginlikten kurtulmanın yolları

Oruç tutarken gerginlikten kurtulmanın yolları

Oruç tutun kişilerin, açlık hissiyle birlikte gelen stresten korunmak için günlük çalışma programlarını ramazan dolayısıyla yeniden düzenlemeleri, bedensel ve ruhsal açıdan yorucu çalışmalardan uzak durmaları gerekiyor.

Adana Numune Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatr Sümer Öztanrıöver, ramazanda oruçla birlikte yeme alışkanlığının değiştiğini söyledi. Bu durumun stresi beraberinde getirebileceğine dikkati çeken Öztanrıöver, oruç tutan kişilerde kan şekerinin düştüğünü, sinirli, gergin ve sabırsız olma gibi duygusal değişiklikler meydana geldiğini anlattı.

Sümer Öztanrıöver, manevi duyguların güçlendiği bu kutsal dönemi en sağlıklı şekilde geçirmek için günlük işleri mutlaka yeniden programlamak gerektiğini vurgulayarak, şu önerilerde bulundu:

Oruç tutanlar öncelikle sahura kalkmalıdır. Böylece gün içindeki açlık hissi azalır.

Bedensel ve zihinsel çok fazla çaba ve dikkat gerektiren işler iftardan sonraya ertelenmeli ya da bölerek yapılmalıdır.

Günlük çalışma sırasında 10'ar dakikalık küçük molalar vererek, vücudun gerginliğini gidermeye çalışmalıdır.

Açlıkla birlikte dikkat azalması ve odaklanma zorluğu olabileceğinden, mümkün olduğu kadar araç kullanmaktan kaçınmalıdır.

Oruçlu kendine vakit ayırmalı ve dinlendirici hobilere yönelmelidir.

Psikiyatr Öztanrıöver, diyabet ve tansiyon gibi kronik hastalıkları olan kişilerin, doktora danışmadan oruç tutmasının üzücü sonuçlar doğurabileceğini söyledi.
''Manevi duygularımızı tatmin etmek isterken, kendimize zarar vermeyelim'' uyarısında bulunan Öztanrıöver, şöyle konuştu: ''Kronik hastalıkları olan kişiler, uzun süre aç kalmalarının hastalıkları üzerinde ne gibi bir etki yapacağını uzman doktorlara danışmalıdır. Çok küçük yaştaki çocukların oruç tutması özellikle derslerindeki başarılarını olumsuz etkiliyor. Eğer çocuk oruç tutmak istiyorsa, anne-baba bunun için en uygun zamanın, hafta sonları olduğunu anlatmalı ve çocuklarını bu şekilde yönlendirmelidir.''

Stres ve gerginlikten kurtulmada sürekli bir şeyler atıştırmayı alışkanlık haline getiren kişilerin ramazanda büyük sıkıntı çekebileceklerini ifade eden Öztanrıöver, ''Bazılarımız bir şeyler yiyerek rahatlarız. Bu sağlıklı bir yol değil, ancak alışkanlık edinmiş kişilerin ramazan ayında stres düzeylerinin arttığına tanık oluyoruz'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 16.10.2004
893
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.