Sağlık

Oruç enerji biriktirir

Oruç enerji biriktirir

Ramazan ayı ve oruç ruhsal detoksun bilinen en etkili ilacıdır.

Oruç tutmanın sadece bedeninizi değil zihninizi de dinlendirip temizlediğini, duygularınızı güzelleştirip hafızanızı güçlendirdiğini unutmayın. Orucun ciddi bir enerji birikim sağladığı da bilinmektedir. Eğer bedensel ve ruhsal anlamda tam ve eksiksiz yapılabilirse oruç sizi daha yüksek zihinsel ve ruhsal faaliyetlere yönlendirecektir.

En etkili detoks

Ramazan ayı ve oruç ruhsal detoksun bilinen en etkili ilacıdır. Doğal bir sakinleştirici, duygusal ve bedensel bir rahatlatıcıdır. Uykusuzluk, gerginlik, anlamsız öfke ve hiddet atakları ya da motivasyonel ve psikojenik yorgunluktan yakınıyor ya da depresyon yaşıyorsanız orucun bu iyileştirici gücünden siz de faydalanabilirsiniz.

Metabolizma dinlenir

Ramazan süresince yiyeceklerinizin miktarını azaltmanız sindirim sistemi ve metabolizmanıza dinlenme fırsatı vermektedir. Hormonal sisteminiz istirahat etmekte, vücudunuz önemli ölçüde yenilenmektedir. Bu güzel ay süresince bedeniniz kafein, sigara ve alkol gibi zararlılardan, ruhunuz kıskançlık, dargınlık, öfke gibi olumsuz duygulardan uzaklaşmaktadır.

Yiyecek tercihiniz

Ramazan ayı süresince beslenme sisteminize yeni bazı gıdaları eklemeniz yerine eski alışkanlıklarınızı sürdürmenizi öneriyoruz. İftarda ve sahurda hafif yiyecekler tüketmenizi, kana yavaş yavaş karışan, posadan zengin, şeker ve yağı az, glisemik yükü düşük besinleri tercih etmenizi istiyoruz.

Özellikle sahurda sizi gün boyu tok tutabilecek yiyecekler tüketmelisiniz. Kolesterol sorununuz yoksa yumurtadan, tam tahıllardan yapılmış hafif çorbalardan, taze ve kurutulmuş meyveler ve meyve kompostolarından faydalanabilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı da önce meyvelerle veya sütlü tatlılarla karşılamanızda fayda var. Kolalı içecekler yerine ayran veya taze meyve sularını, hazır reçeller yerine pekmez ile hazırlanmış kompostoları tercih edebilirsiniz.

Kronik hastalıklar

Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp, karaciğer, böbrek yetmezliği, ülser ve reflü gibi sağlık problemleri olanların oruç tutmaya karar vermeden önce doktorları ile görüşmelerinde fayda var. Sağlıklı, mutlu, huzurlu nice ramazanlara...

İftarda hızlı yemek kalp krizini tetikler

Oruç tutanların yeteri kadar su tüketmeleri, ramazan süresince uyku düzenlerini dikkat etmeleri gerekiyor.

Uykusuz kalınmaması, sahura kadar uyanık durulmaması öneriliyor

İftar sonrasında art arda sigara içmenin, birden ve hızla fazla miktarda besin tüketmenin kalp krizini tetiklediği ileri sürülüyor.

Reçeteli ilaçların kesilmemesi, iftar-sahur dönemlerinde alınmak üzere yeni bir düzenleme için doktorlardan yardım alınması tavsiye ediliyor.

15 yaş altı ve 85 yaş üstünde oruç tutmadan evvel tıbbi bir danışma almalarında fayda var.

Gebelerin, süt veren annelerin oruç tutma konusunda doktorları ile tartışmaları gerekiyor.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu - Hürriyet
Yayın tarihi: 17.10.2005
980
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.