Sağlık

Orta yaş krizi mi?

Orta yaş krizi mi?

Eşiniz orta yaş krizine mi girdi? Tutkulu bir aşk ya da çok daha fazlası onu bu halinden kurtarabilir...

Erkeklerde andropoz olarak adlandırılan durumda cinsel arzu ve cinsel fonksiyonlarda olduğu gibi zihinsel fonksiyonlarda da düşüş görülüyor. Uzmanlar andropoza girmek diye bilinen bu durumun menopoza girmek gibi bir dönem olmadığını, androjen eksikliği denmesini daha doğru buluyor.

50 yaşından sonra belirginleşen bu durumda, 'orta yaş krizi' olarak adlandırılan alışılmamış davranış şekilleri dikkati çekiyor. Kimi erkek daha huysuz kimi ise kıskanç bir insan haline geliyor.

Aşk iyileştiriyor

Araştırmalar aşkın depresyondan koruduğunu ve ruh sağlığı üzerinde pozitif etkileri olduğunu ortaya koymuş. Aşk kalp hızımızı arttırır, kan dolaşımını hızlandırır, kişi kendini daha enerjik hisseder. Aşılmaz gördüğü sorunların üstesinden gelebilme gücünü bulur.

Fiziksel görünüm ve sağlığına dikkat eder, bakımını aksatmaz. Dolayısıyla özgüveni artar ve kendini daha sağlıklı hisseder. Yine aşkta yaşanan bazı hormon değişimleri kişiyi depresyondan korur.
Yayın tarihi: 25.11.2006
1073
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.