Sağlık

Organlar insanlardan daha uzun yaşıyor!

Organlar insanlardan daha uzun yaşıyor!

Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Kurulu üyesi ve Karaciğer Nakli Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahimAstarcıoğlu, böbrek ve karaciğerin, nakillerle insandan uzun yaşayabildiğini, dünyada bunun örneklerinin bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Astarcıoğlu, yaptığı açıklamada, iki yıl önce karaciğer nakli yapılan hastada, trafik kazası sonucu beyin ölümü olduğunu ve bağışlanan karaciğerinin bir başka kişiye nakledildiğini anlattı.

Organ nakillerinde kornea ve kemik iliği ile kalp, böbrek, karaciğer nakillerini ayrı ayrı değerlendirmenin doğru olacağını belirten Astarcıoğlu, 'Böbrek, hemodiyaliz cihazıyla destekleniyor, ancak kalp ve karaciğerin uzun süreli destekleyici araçları yok' dedi.

Karaciğer naklinde 5 yılın sonunda sağ kalma oranının yüzde 75´lere çıktığını kaydeden Astarcıoğlu, şu bilgileri verdi: 'Türkiye´de 1998 yılından bu yana 600 civarında karaciğer nakli gerçekleşti, bunun 160´ı geçen yıl yapıldı. 82´si kadavradan, kalanı canlı verici kaynaklıydı.

Bu yıl şu ana kadar kadavradan 38 karaciğer nakledildi. Vatandaşlar organ nakli konusunda bilinçlendi. Bağış yüzde 50 oranına yükseldi, ama maalesef hastanelerde beyin ölümü zamanında bildirilmediği için organların alınamadığı da çok oluyor. Böbrek ve karaciğer, nakiller sayesinde insandan daha fazla yaşayabilir.'
Yayın tarihi: 12.05.2003
759
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.