Sağlık

Organ naklinde bilinçsizlikle mücadele

Organ naklinde bilinçsizlikle mücadele

Sağlık Bakanlığı, organ ve doku bağışı bilincini artırmak amacıyla televizyon programları hazırlayacak. Organ ve doku bağışlarında en önemli sorunlardan birinin, sağlık personelinin, organ naklinin hukuki boyutunu, tıbbi etiği ile sosyal ve dini yönünü bilmemesi olduğu belirtiliyor.

Organ bağışı için ilk danışılan kişiler olan sağlık personelinin yanlış bilgilerle vatandaşları olumsuz yönde etkilemelerinin bağışları etkilediği göz önüne alınarak, tüm sağlık personeli eğitiliyor.

Acil servis ve yoğun bakım servislerinin durumu da organ ve doku nakli hizmetlerinde diğer önemli sorunu oluşturuyor. Yoğun bakım servislerinin çoğunda donör izlenmesi ve bakımının yeterli düzeyde yapılmaması, organ ve doku nakli hizmetlerini etkiliyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yoğun bakım yataklarının sayısal olarak artırılması ve nitelik olarak yeterli düzeye getirilmesi için çalışıldığını belirterek, bu amaçla yurt genelinde tüm hastanelerde yoğun bakım envanteri çıkarıldığını ve Yoğun Bakım Bilim Kurulu oluşturulduğunu anımsattılar.

Kadavradan alınan organların merkezler arasındaki naklinde yaşanangüçlük de organ nakli hizmetlerinde en önemli sorunlar arasında gösteriliyor. Bu işlem için THY´nin tarifeli seferlerinin yetersiz kaldığını kaydeden yetkililer, bu sorunun aşılması için THY ile uçak, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü ile de helikopter kiralama protokolü imzalandığını bildirdiler.

Böbrek nakli için binlerce hasta sırada

Sağlık Bakanlığı´nın verilerine göre, Türkiye çapında son 3 yıllık dönemde 1409 böbrek, 326 karaciğer, 58 kalp, 47 kalp kapağı, 3 bin 665 kornea, 1106 kemik ilgi nakli gerçekleştirildi.

2002 yılı verilerine göre ise 5 bin 920 hasta böbrek nakli için sıra beklerken, 430 hasta karaciğer, 146 hasta kalp, 27 hasta kalp-akciğer, 16 hasta pankreas, 2 bin 622 hasta kornea, 274 hasta da kemik iliği nakli için sıra bekliyor.
Yayın tarihi: 12.03.2003
764
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.