Sağlık

Organ nakli kuyruğu

Organ nakli kuyruğu

Organ nakli için sıra bekleyenler hem devletin hem de özel bir hastanenin uygulaması ile rahat nefes aldı.

Devletin bu yıl organ nakli için verdiği desteği yüzde yüze yakın artırması ve İzmir Özel Kent Hastanesinin organ nakli için fiyat farkı almaması,organ nakli kuyruğu oluştu.

Fiyat farkı yok
Kent Hastanesi Organ Nakli Sorumlusu Doç. Dr. Serdar Kaçar, 15 Hazirandan bu yana organ nakli yaptırmak isteyen ve canlı vericisi olan hastalardan fiyat farkı almadıklarını söyledi.

Böbrek hastalarının bir an önce ayağa kalkarak sağlığına kavuşması için böyle bir karar aldıklarını belirten Kaçar, bu uygulama sayesinde birçok hastanın organ nakli için kendilerine başvurduğunu dile getirdi.

3-4 ay değil 3-4 gün
Bir hastanın herhangi bir hastanede organ nakli olması için 3-4 aylık bir süre geçtiğini, bu işlemlerin kendi hastanelerinde 3-4 gün içinde halledildiği bilgisini veren Kaçar, İzmir dışındaki hastalarla telefonla irtibat kurduklarını, bazı tahlilleri fakslattırdıklarını ve kısa sürede nakil operasyonunu gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

15 günde 11 nakil

Doç. Dr. Kaçar şöyle konuştu:

"Devlet organ nakline ödediği parayı bu yıl yüzde yüze yakın oranda artırdı. Daha önce devlet organ nakli için 8 bin YTL destek veriyordu rakam bu yıl 15 YTL'ye çıktı. Bir anlamda devlet organ naklini özendiriyor. Biz de hastaların sağlığına kavuşması için daha fazla ne yapabiliriz diye düşündük ve canlı vericisi olan hastalardan fiyat farkı almamaya karar verdik. Bu fiyat farkları başka hastanelerde 10 ile 25 bin YTL arasında değişiyor.

Talep yoğun
Hastanemizin bu uygulamasıyla birlikte hastaların organ nakli için talebi arttı. Kent Hastanesinde Ocak-Haziran dönemi arasında canlı vericiden 11 organ nakli gerçekleştirmiştik. Son 15 günde 11 nakil yaptık. Yani 7 aylık nakil sayısı kadar iki haftada nakil gerçekleştirdik. 7-8 hasta da sırada bekliyor. Amacımız yıl boyunca her gün bir nakil gerçekleştirmek. Şu anda İstanbul, Eskişehir, Kütahya, Muğla, Konya gibi illerden gelen hastalarımız nakil için sıra bekliyor."

Hürriyet
Yayın tarihi: 18.07.2007
1147
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.