Sağlık

Öpüşürken hasta olmayın!

Öpüşürken hasta olmayın!

İlk bakışta grip sanılan 'öpüşme hastalığı'na karşı en iyi tedavi yöntemi yatak istirahati

İnfeksiyöz mononükleoz, bir diğer adıyla öpüşme hastalığı, çoğu zaman griple karıştırılıyor. Hastalık sırasında dinlenilmediği takdirde, ileride dalak yırtılmasına da neden olabiliyor. Haydarpaşa Numune Hastanesi Mikrobiyoloji Kliniği Şef Yardımcısı Dr. Emin Karagül, öpüşme hastalığının genellikle gençlerde görüldüğünü, hasta kişinin ağız ve boğaz salgısının başka bir kişinin ağız ve boğaz salgısına bulaşmasıyla geçtiğini söyledi.

Özellikle dudaktan öpüşmeyle hastalığın geçtiğini vurgulayan Karagül, rahatsızlığa epstein - barr adlı bir virüsün neden olduğunu belirtti. Virüsün bulaşmasından 3 - 7 hafta sonra ateş, üşüme, titreme, baş ağrısı, boğaz ağırısı, öksürük, kusma, eklem ağrısı gibi belirtilerin ortaya çıktığını ifade eden Karagül şöyle konuştu: "Hasta iyileşene kadar kimseyle öpüşmemelidir. Hasta dinlenmezse nadir de olsa dalak yırtılması görülebilir.
Yayın tarihi: 05.07.2002
790
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.