Sağlık

Öpüşmekten daha heyecan verici...

Öpüşmekten daha heyecan verici...

Çikolata ağızda erirken alınan zevk, öpüşmenin verdiğinin dört katı. Kalp atışlarıysa iki kat artıyor.

İngiliz bilim insanları çikolata sevenleri haklı çıkaracak ilgi çekici bir araştırmaya imza attı.

Britanya'daki Sussex Üniversitesi'nin 20'li yaşlardaki çiftler üzerinde yaptığı araştırmaya göre, çikolata ağızda erirken alınan zevk, öpüşmenin verdiği zevkin tam dört katı.

Ananova internet sitesindeki habere göre, çikolata kalp atışlarını iki katına çıkarıyor ve beyinde heyecan dalgası yaratıyor.

Kalp atışları hızlanıyor
Daha önce Sussex Üniversitesi'nde çalışan, şimdiyse Zihin Laboratuvarı'nda görev yapan, araştırma ekibinin başkanı Dr. David Lewis, sonucun kendilerini şaşırttığını belirterek,

"Uyarıcı maddeler içerdiği için çikolatanın kalp atışlarını artırmasını bekliyorduk, ancak bu sürenin uzunluğu ve beyindeki güçlü etki şaşırtıcı" dedi.

Öpüşmeye hazırlıyor
Araştırmada, çikolatanın ağızda eridiği anda yarattığı etkiyi saptamak amacıyla, kalp ve beyindeki hareketleri izlemek için gönüllüler bazı cihazlara bağlandı. Araştırma sonucunda, çikolata yemenin beyni öpüşmeye göre daha aktif hale getirdiği, kalp atışlarının dakikada 60'tan 140'lara kadar çıktığı ortaya çıktı.
Yayın tarihi: 22.04.2007
814
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.