Sağlık

Öpücük hastalığına mı yakalandınız?

Öpücük hastalığına mı yakalandınız?

Yüksek ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, bulantı, baş ağrısı sık görülür. Boyun lenf bezlerinde yaygın şişlikler özellikle dikkati çekicidir.

Güncellenme tarihi:
Öpücük hastalığı, "damlacık enfeksiyonu" ile bulaşan bir virüs enfeksiyonudur. Öksürme, aksırma, hapşırma yanında öpüşme yoluyla bulaştığından bu adı almıştır. Her yaşta görülebilir Tıbbi terminolojideki adı "İnfeksiyöz Mononükleoz"dur. Hastalık her yaşta, herkeste, her mevsimde görülebilir. Kapalı ortamlarda daha sık kaldığımız kış mevsiminde biraz daha yoğunlaşır. Hastalığın etkeni çoğu zaman "Epstein-Bar" virüsüdür. Belirtileri diğer üst solunum yolunun ateşli hastalıklarından pek farklı değildir. Yüksek ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, bulantı, baş ağrısı sık görülür. Boyun lenf bezlerinde yaygın şişlikler özellikle dikkati çekicidir. Bazı hastalarda karın ağrısı, kusma, çok şiddetli kas ve eklem ağrıları ortaya çıkabiliyor. Sağlıklı ve mutlu cinsellik bilgisizliği aşmakla mümkün olur! Foto galerilere bir göz atın!
Yayın tarihi: 24.06.2008
4193
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.