Sağlık

Omurganızı koruyun!

Omurganızı koruyun!

İş yerinde masa başında geçirdiğimiz vakitler ile ya da ev işleri yaparken vücudumuzun aldığı şekillerle, omurgamıza büyük zarar veriyoruz

Güncellenme tarihi:
Omurganızı koruyun!

Omurga ağrıları çekenlerin çoğu yanlış oturma pozisyonlarının buna sebep olduğunun farkında değil. Doğru oturmak ve omurganızı korumak istiyorsanız; sandalyenin yüksekliğini boyunuza göre ayarlamalı ve ayaklarınızı yere dik bir açıyla basmalısınız.

Yerden alacağınız bir yükü eğilerek almakla birlikte tüm yükü omurganıza yüklemiş oluyorsunuz. Bel fıtığı gibi rahatsızlıkların kapınızı çalmasını istemiyorsanız, dizlerinizi kırarak yere çömelin ve yükü bu şekilde alın. Kadınlar için büyük bir sıkıntı olan bel ağrılarının neden çok yüksek topuklar ya da sert tabanlar da olabiliyor. Bu şekilde omurgalarını dik tutmaları daha da zorlaşıyor. Eğer işiniz gereği sürekli olarak oturmak durumundaysanız; haftada birkaç kez egzersiz yapmanız omurganız için faydalı olacaktır. Günümüzde yavaş yavaş zararları ortaya çıkan klimanın doğrudan sırt ve bel bölgenize vurmamasına dikkat edin. Ayrıca bel romatizmasını ortaya çıkaran ve omurga ağrılarınıza neden olacak stres faktörünü de görmezden gelmeyin.

Sağlıklı bir yaşam ve uzun bir ömür için omurganızın dik ve sağlam durması oldukça önemli. Bu nedenle olabildiğince omurganıza az yüklenin.

Yayın tarihi: 28.06.2012
1028
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.