Sağlık

Ömrünüze ömür katın

Ömrünüze ömür katın

Amerikalı bilim adamları, ömrü uzattığı bilinen düşük kalorili beslenme tarzına başlamak için hiçbir zaman geç olmadığını belirterek, orta yaştaki farelerin bile ömrünün uzadığını söylediler.

''Proceedings of the National Academy of Sciences'' dergisindeki haberde, daha önce yapılan deneylerde, yavru farelerin baştan az kalorili beslendiğini ve çok kalorili beslenen farelerle karşılaştırıldığı hatırlatıldı. Haberde, California Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Stephen Spindler ve ekibinin, orta yaştaki farelerin beslenme tarzını değiştirdiklerini ve sonradan yapılan bu değişikliğin bile farelerin ömrünü uzattığını tespit ettikleri kaydedildi.

Beslenme tarzı değiştirilen farelerin 123 geninin, birkaç hafta sonra yeni beslenme şekline uyum sağladığını belirten Spindler, ''Analizler sonucunda, düşük kalorili beslenme tarzının sağlığa olumlu etki yapma ve ömrü uzatma etkisinin 2 ay içinde başladığını saptadık'' dedi.

Daha az yağlı ve kalorili beslenme şeklinin en çok karaciğere yaradığını kaydeden bilim adamları, karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen genlerin, hayatı boyunca düşük kalorili beslenen farelerin genleri gibi çalışmaya başladığını ifade ettiler.
Yayın tarihi: 31.07.2004
603
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.