Sağlık

Ömrü uzatmanın formülü 'iyi sosyal statü'

Ömrü uzatmanın formülü 'iyi sosyal statü'

İngiltere'de 25 yıldır sürdürülen bir araştırma programının sonuçlarına göre, zenginlik ve sosyal statüde biraz önde olmak bile ömrü uzatıyor.

Üç yatak odalı yerine 4 yatak odalı bir eve ya da biraz daha büyük bir bahçeye sahip olmak bile daha uzun yaşamak için yeterli olabiliyor. İngiliz uzman Prof. Sir Michael Marmot'un araştırmasının sonuçlarına göre sağlık, zenginlik ve sosyal statüye göre değişim gösteriyor.

ÖLÜM RİSKİ AZALIYOR

1967 yılında sosyal statü ve sağlık arasındaki bağı incelemek için çalışmalarına başlayan Marmot, aynı meslekten insanlar arasında yaptığı araştırmada, diğerlerine oranla daha iyi iş imkanlarına sahip olanların ölüm riski daha düşük bir seviyede olduğunu ortaya çıkardı. Marmot'un araştırmalarına göre, örneğin yüksek lisans yapmış bir kişi, lisans yapmış birine oranla daha rahat bir yaşama sahip ve bu aradaki fark bile uzun yaşamasında bir etken.

Sosyal statüdeki küçük bir farklılığın ölüm riskini yaklaşık olarak üç kat azalttığını ortaya koyan Marmot'un araştırmaları, diyet ve yaşam tarzının sosyal statü ile çok az bir bağı bulunduğunu ortaya koydu. Hatta sigara içenler bile eğer yüksek bir sosyal statüye sahipseler daha düşük seviyedeki insanlara nazaran daha düşük ölüm riski taşıyorlar.

Yayın tarihi: 31.05.2004
516
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.