Sağlık

Ömrü uzatan ilaç 5 yıl sonra geliyor

Ömrü uzatan ilaç 5 yıl sonra geliyor

Yaşam süresini uzatmak için yeni yöntemler üzerinde çalışan ABD'li araştırmacılar, önümüzdeki 5 yıl içinde ömür uzatan ilacın bulunabileceğini ileri sürüyor. Amerikalıların ortalama 80 yıl yaşadığını ve bunun yeterli bir yaşam süresi olmadığını düşünen araştırmacılar, uzun ömrün sırrını genlerde arıyor.

Yaşlanmayı önlemek için çalışmalar yürüten Harvard Tıp Fakültesi biyoloji uzmanı David Sinclair, bu alanda birçok gelişme kaydedildiğini ve insan ömrünü uzatan genlerin saptanmaya başladığını belirtti. Ayrıca ömrü uzatan genin yaşlılıkta karşılaşılan hastalıkları da geciktirebileceği düşünülüyor. Solucanları denek olarak kullanan ve yaşam sürelerini 4 kat artırmayı başaran biyologlar, insanlara uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlamak için yeni bileşikler bulmayı umuyorlar.

1997'de ölen Fransız Jeanne Calment'in 122 yaşında olduğunu hatırlatan Colorado Üniversitesi genetik uzmanı Tom Johnson ise insanlara 350 yıla varan bir yaşam sağlamayı amaçlıyor. California Üniversitesi genektikçisi Cynthia Kenyon, en iyi koşullarda ancak 5 yıl sonra yaşam süresini uzatacak bir ilacın bulunabileceğini belirtirken Boston Üniversitesi'nde yaşlanmayı önleme çalışmaları yürüten genetikçi Thomas Perls bu konuda hiçbir garanti verilemeyeceğini söyledi.

Farede yaşam uzadı

1930'larda da Cornell Üniversitesi bu konuda çalışmalar yürüterek balık ve maymunlar üzerinde uyguladığı diyet sonucu yaşam sürelerinde yüzde 40'lık bir artış kaydetmişti. Araştırmacılar bu yöntemin insanlar üzerinde ne gibi bir etki yaratacağını bilmiyorlar, fakat çok az insanın bu diyete dayanabileceğini söylüyorlar. Yaşlanmayı geciktirecek bir genin ve doğru protein alımını destekleyecek bir hapın bulunup bulunmayacağının ise garantisi verilemiyor.

Son 15 yılda fare, solucan gibi birçok hayvanla yapılan araştırmalarda yaşam süresini uzatan birçok gen bulan genetikçiler bunu insanlar üzerinde uygulamakta da oldukça karalılar. Idaho Üniversitesi araştırmacısı Steven Austad meslektaşıyla insan ömrünü 150 yıla çıkarma konusunda 150 dolara bahse girecek kadar kendine güveniyor.

Yaşlılara zararlı protein

Farelerin beyninde bulunan ve sinirlerin sinyallerini ileten bir proteinin, yaşlılıkta öğrenme yeteneğinin azalmasında ve hafızanın kötüleşmesinde rol oynadığı belirtildi. Almanya'daki Max-Planck Enstitüsü'nde görevli bilim adamı Thomas Blank ve ekibi, bir proteinin yaşlı farelerin beyninde genç farelere göre daha fazla bulunduğunu tespit ettiler. Bu proteinin çoğalmasını engelleyen bilim adamları, farelerin öğrenme yeteneğinin yaşlandıklarında azalmadığını saptadılar. Blank, bu proteinin çoğalması ilaçla durdurulduğu takdirde, yaşlılıkta da hafızanın güçlü kalmasının sağlanabileceğini söyledi. Bilim adamları, ilk önce insanlarda da farelerde olduğu gibi bir proteinin etkili olup olmadığının araştırılacağını belirttiler.

Yayın tarihi: 05.08.2003
1536
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.