Sağlık

Ömrü kısa, ama erkeğin soyu tükenmeyecek!

Ömrü kısa, ama erkeğin soyu tükenmeyecek!

Bilim adamları erkekliğin tarihini yeniden yazıyor!.. Erkekleri erkek yapan Y kromozomunu inceleyen genetikçiler, söz konusu kromozomda gen sayısı azalmakla birlikte sperm üretimini korumak için bir mekanizma geliştiğini ortaya çıkardılar. Uzmanlara göre şimdilik erkek nesli için bir tehlike sözkonusu değil.

Cambridge'deki Whitehead Enstitüsü'nden David Page'in başkanlığında yapılan Y kromozomuyla ilgili araştırma, bilim dergisi Nature'da yayınlandı. Annenin yumurtasının babanın spermiyle döllenmesi sırasında anneden 23 ve babadan 23 kromozom birleşip bebeğin genetik materyalini oluşturuyorlar. 23'üncü kromozom cinsiyet kromozomu. Annenin X kromozomu, babanın X kromozomuyla birleşirse bebek kız, babanın Y kromozomuyla birleşirse de bebek erkek oluyor.

Bilim adamlarına göre kadını kadın yapan X kromozomu ile Y kromozomunun ortak geçmişi ''otosom'' diye bilinen cinsiyetsiz kromozom çiftine dayanıyor. Yaklaşık 300 milyon yıl önce ise X ile Y'nin yolu ayrıldı. Evrim sürecinin başında Y kromozomunda yaklaşık 1000 gen bulunduğu tahmin ediliyor. Ancak evrim sürecinde biyolojik ve çevresel faktörler gen sayısını 78'e kadar düşürdü.

David Page, ''Genler sürekli mutasyon bombardımanı altında. Mutasyonlar çoğunlukla faydalı, ama zararlı da olabiliyor'' dedi. Ancak şempanzelerle yapılan araştırmalarda erkeklerin Y kromozomunun kendini onaran ve koruyan bir teknik geliştirdiği anlaşıldı. Oysa bilim adamları genlerdeki bu erozyonla Y kromozomunun 5 milyon yıl içinde ortadan yok olabileceği tahmini yapıyordu. Y kromozomundaki genetik materyalin, erkek embriyoların niye daha dayanıksız olduğu, erkeklerin kadınlara oranla niye daha kısa ömürlü olduğu yolundaki bilinmezlere cevap verebileceği belirtiliyor.
Yayın tarihi: 20.06.2003
709
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.