Sağlık

Ömrü 45 yıl uzatacak mucize ilaç

Ömrü 45 yıl uzatacak mucize ilaç

İskoç bilim adamlarının geliştirdiği bir ilacın ortalama insan ömrünü 45 yıl uzatarak, 120 yıla çıkaracağı iddia ediliyor. İlacın yaşlanma belirtilerini yavaşlattığı ve vücudun doğal savunma sistemlerini onardığı belirtiliyor.

İlacın içerdiği antioksidan maddelerin, ancak günde 13 kg meyve-sebze yiyerek alınacak miktardakine eş olduğu ifade ediliyor. İngiltere'de yayınlanan Daily Record gazetesindeki habere göre, CereMedix adlı biyoteknoloji şirketinin İskoçya'daki laboratuvarlarında geliştirdiği ilaç,"ependymin" proteini içeriyor. Beyin tarafından üretilen bu protein, vücudu hastalıklarla savaşan antioksidanları üretmesi için harekete geçiriyor. Antioksidan maddeler ağırlıklı olarak sebze ve meyvede bulunuyor.

İlacı geliştiren ekipten Steve Parkinson, deneme aşamasında olan ilacı alan kişilerin kendilerini daha iyi ve enerjik hissettiğini söylüyor: "Hastalara bir sürü kimyasal madde vermek yerine onlara doğal bir ilaç sunuyoruz."

İlaçla ilgili deneyler Edinburgh Üniversitesi'nde sürerken, ilacın akciğer rahatsızlıkları üzerinde de etkili olup olmadığı araştırılıyor. Aynı üniversiteden Prof. Bill MacNee, antioksidan yönünden zengin ilacın Alzheimer ve felç tedavisinde de etkili olabileceğini belirtiyor: "Eğer işe yararsa, yalnızca akciğerde değil oksidasyonun rol oynadığı diğer hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir."

İlacın, yaşlanmaya yol açan oksidasyon üzerinde etkili olmasıyla, ortalama insan ömrünün 45 yıl uzayacağını iddia eden uzmanlar, ilacın iki yıl içinde piyasaya çıkabileceğini belirtiyor.
Yayın tarihi: 27.06.2003
468
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.