Sağlık

Ölümcül bakteriyi engelleyecek protein

Ölümcül bakteriyi engelleyecek protein

Kudüs'teki Hadassah-University Hospital ve Hebrew University-Hadassah Medical School'da Streptokok basili A bakterisinin ölümcül bir türünün vücuda yerleşmesini engelleyen bir protein geliştirildi.

Streptokok basili A'nın normal türü bademciklerde iltihaba ve cilt enfeksiyonlarına yol açsa da antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebiliyor, ancak oldukça tehlikeli olan türü dolaşım sistemine girerek çoklu organ yetmezliklerine yol açabiliyor.

Mucize protein, öldürücü bakterilere karşı, laboratuvar hayvanları üzerinde test edildiğinde, hastalığın ağır evresinden eser görülmedi, hayvanların hepsi bu enfeksiyonu tamamiyle atlatmıştı. Farelerde test edilen protein henüz insanlarda denenmedi. İsrail'in Ashood kenti yakınlarındaki Bnei Ayeish bölgesinde Streptokok basili A'nın ölümcül bir türüne yakalanan beş yaşındaki bir kız ateşinin yükselmesinden ve annesinin kollarına yığılıp kalmasından bir hafta sonra, aniden yaşamını yitirmişti.
Yayın tarihi: 23.10.2002
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.