Sağlık

Ölmüş sinirler uyandı

Ölmüş sinirler uyandı

Fransız biyologlar, 30 yıllık çalışma sonucunda tahrip olmuş sinir uçlarını hayata döndürerek, kobaylarda tekrar omurilik oluşumunu sağlamayı başardı. Languedoc Bilim Üniversitesi'nde Prof. Alain Privat ve ekibi, kırılan omurda yaralı dokuların oluşumunu sağlayan iki proteini ayırt etmeyi başararak, bu proteinleri kobayların genlerinden temizledi.

Bu prosedür, sinir uçlarının kendilerini yenileyebilmelerini sağladı. Birkaç hafta içinde omurilik tekrar oluşurken kobaylar da yeniden koşabildi.

Sinir hücreleri ve omurların tekrar oluşması imkânsız sayılıyordu. Privat, "Son 100 yıldır araştırmacılar merkez sinir sistemi üzerinde
bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlardı. Artık hücreleri tekrar işler duruma getirebileceğimizden eminiz" diyerek, yakında insanlarda çalışmalara başlayacaklarını söyledi.
Amaç, omuriliğin kendini yenilemesini engelleyen bu iki proteinin ortadan kaldırılması olacak. Bu aşamaya ise ancak beş yıl sonra ulaşılabileceği bildirildi. Çünkü insanlarda, hayvanlarda olduğu gibi gen mutasyonu yapılması yerine, başka yöntemler aranacak. Genetik tedavi yöntemleriyle, Süpermen filmlerinin ünlü oyuncusu Christopher Reeve gibi uzun zaman önce omurgası hasar görmüş felçli kişilerde de başarılı olunması bekleniyor. Bulgunun Parkinson hastaları için de umut ışığı olduğu söyleniyor.

Omuriliğin ve omurganın zarar görmesi durumunda vücutta 'Vimentine' ve 'GFAP' adı verilen iki protein daha fazla miktarda üretiliyor. Bu da sinir uçlarının beyne mesaj göndermelerini engelliyor.
Yayın tarihi: 14.07.2003
747
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.