Sağlık

Öldürmezse sakat bırakıyor

Öldürmezse sakat bırakıyor

Beyin damarının tıkanması veya büzüşmesi sonucu oluşan beyin krizinin ölüm sıralamasında üçüncü, kişiyi sakat bırakmada ise ilk sırada yer aldığı belirtildi.

Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gazi Özdemir, beyin krizinin daha çok 60 yaşın üzerindeki kişileri etkileyen, ölüme yol açabilen ve iş gücünü olumsuz yönde etkileyen hastalıklar arasında yer aldığını belirtti.

Beyin krizi olan hastaların üçte birinin ilk krizleri sırasında öldüğünü, bir o kadarının yaşamlarını sakat veya başkasına bağımlı olarak sürdürdüğünü, diğer üçte birlik bölümün ise tedavi sonrası kısmen normale dönebildiğini anlatan Prof. Dr. Özdemir, şöyle konuştu: "Beyin damarının tıkanması veya büzüşmesi sonucu oluşan beyin krizi, ölüm sıralamasında üçüncü, kişiyi sakat bırakmada ise ilk sırada yer almaktadır. Beyin krizi aniden oluşabildiği gibi bir-iki saat veya birkaç gün içinde yavaş olarak da gelişebilir. Türkiye'de beyin krizi vakalarının yüzde 71'i beyin enfarktüsü, yüzde 29'u ise beyin kanamasıdır."

Prof. Dr. Özdemir, Türkiye'de beyin krizi vakasının yıllık nüfusa oranının ortalama 125 bin düzeyinde bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: "Beyin krizi her yaşta görülebilse de hastalığın yüzde 28'i, 65 yaşından önce, yüzde 72'si ise 65 yaşından sonra oluşmaktadır. Yıllık beyin krizi vakalarının Avrupa ülkelerindeki dağılımına bakıldığında, Almanya'da 127 bin, İtalya'da 112 bin, İngiltere'de 100 bin, İspanya'da 89 bin, Fransa'da da 78 bindir."

Beyin krizinden korunmak için "bol su içmek, belli aralıklarla kan vermek, stresli ve vücudu yoran işlerden uzak durmak, tuzlu, yağlı et, hayvansal yağlar ile kızartma türü yiyecekleri tüketmemek, alkol ve sigara içmemek" gerektiğini belirten Prof. Dr. Özdemir, yürüyüş ve hafif egzersizlerin de son derece yararlı olduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 12.08.2003
632
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.